Dva prominenti severokorejského režimu prchli do Jižní Koreje

Do Jižní Koreje loni uprchli dva vysocí představitelé komunistické Severní Koreje. Informovala o tom jihokorejská vláda, podle níž byli prominentními uprchlíky plukovník severokorejské armády a diplomat, který měl za sebou misi v severní Africe.

Video Horizont ČT24
video

Koreanista Bláha: Pro Soul mají severokorejští přeběhlíci hlavně informační význam

Uprchlý plukovník severokorejské armády se podle informací zveřejněných Soulem zabýval špionáží proti Jižní Koreji. Muž, kterému už byl udělen azyl, podle agentury Jonhap poskytl při výslechu informace o své práci. Je vůbec nejvýše postaveným uprchlíkem z řad severokorejské armády, který se ocitl v Jižní Koreji.

Soul vydal zprávu o útěku dvou prominentů režimu KLDR krátce poté, co uprchlo i třináct Severokorejců pracujících v zahraniční restauraci, podle médií v Číně. Vedoucí podniku a 12 zaměstnankyň se dostalo na území Jižní Koreje minulý čtvrtek a svůj krok odůvodnili tím, že když v cizině získali přístup k zahraničním médiím, přestali důvěřovat domácí propagandě. Personál pro severokorejské podniky v zahraničí přitom bývá pečlivě vybírán z loajálních občanů.

Soul většinou oficiálně o uprchlých Severokorejcích neinformuje a jihokorejská opozice tvrdí, že zveřejnění případů souvisí především se středečními parlamentními volbami. Vláda konzervativní prezidentky Pak Kun-hje se podle agentury Reuters snaží tímto způsobem ovlivnit volební účast.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistického severu do Jižní Koreje podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení více než 29 tisíc obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Z toho 1276 případů připadá na loňský rok; vůbec nejvíc Severokorejců se vydalo na jih v roce 2009.

Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat dál. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely.