Místo pískoviště kalašnikovy. Ukrajinské děti se připravují na válku

Boje na východě Ukrajiny trvají už dva roky a řada dětí pomalu zapomíná na život před začátkem konfliktu. Rodiče se je snaží připravit na válku a zajistit jim kvalitní dětství. Některé z nich se učí se zbraněmi – ovládat umí i kalašnikov.

Ve východoukrajinské Amvrosiivce funguje odpolední klub Rytíř, jakási vojenská přípravka. Město mají už dva roky pod kontrolou doněčtí rebelové a nikdo neví, co ho ještě čeká. „Velmi se snažíme, aby se naše děti držely dál od politiky a víc se zapojily do patriotického hnutí a aby milovaly svoji vlast,“ konstatoval vedoucí klubu Oleg Mačula.

Rodiny se snaží zajistit svým potomkům bezstarostné dětství na obou stranách frontové linie. „Chtěla bych, aby chodil do školky, aby se setkával s ostatními dětmi a vyvíjel se jako normální dítě,“ prohlásila Irina Pereverzevaová, matka čtyřletého Arťoma. Oba zůstali ve vesnici rozdělené frontovou linií.

Válka na Ukrajině vyhnala z domovů 1,5 milionu lidí a zasáhla do životů desetitisíců dětí. Umělecký kroužek ve městě Marinka, které ovládá ukrajinská armáda, jim má pomoct, aby na strach a násilí aspoň na chvíli zapomněly. Někteří se třeba učí plést – i na kurzech se o ně ale rodiče bojí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Ukrajinské děti války

Konflikt si za dva roky bojů vyžádal skoro 9200 mrtvých. I když boje od vyhlášení nového příměří loni v září výrazně zeslábly, občas dochází k výbuchům násilí. Podle březnové zprávy OSN během tří posledních měsíců na východě Ukrajiny přišlo o život 21 lidí a dalších 57 bylo zraněno.

Podle nové zprávy OSN je asi 1,5 milionu Ukrajinců ohroženo hladem. „Nemyslím si, že by situace byla tak tragická. Humanitární pracovníci mluví spíš o tom, že se na některá místa dostávají velmi složitě – jde o města a vesnice na frontové linii. Kvůli bojům se tam vždy nemusí dostat rychle. Ohrožené jsou dodávky potravin, vody, léků a vůbec zdravotní péče,“ konstatoval zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Na řadě míst lidé nemají práci, tudíž nemají možnost posouvat se někam dál. „To podvazuje jakékoli zahraniční investice, které Ukrajina v této situaci velice potřebuje. Kazí to také image země, což se projevilo i v holandském referendu, kde spousta lidí mluvila o Ukrajině jako o nestabilní zemi plné korupce a války, která se nějakým zprostředkovaným způsobem může dostat i do Evropy,“ podotkl zpravodaj.

Mírová jednání zůstávají již řadu měsíců na mrtvém bodu. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Obě strany se vzájemně obviňují z neplnění mírových dohod.