Stoupenci PKK by v Turecku mohli přijít o občanství

Turecko by mělo zvážit možnost zbavit stoupence Strany kurdských pracujících (PKK) tureckého občanství. Prohlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. PKK vede od roku 1984 povstalecký boj proti turecké vládě v zájmu práv kurdské menšiny. Turecká vláda její členy označuje za teroristy a v zemi PKK staví mimo zákon.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: AA

„Abychom jim zabránili škodit, musíme přijmout všechna opatření včetně zbavení stoupenců teroristické organizace jejich občanství,“ uvedl na adresu stoupenců PKK Erdogan. „Tito lidé si nezaslouží být našimi občany. Nejsme povinni mít mezi sebou kohokoli, kdo je zapojený do zrady svého státu a jeho lidu,“ dodal.

V březnu se Erdogan dostal pod palbu kritiky za výzvu, aby byla definice terorismu rozšířena a zahrnula novináře, aktivisty i další, kdo „zneužívají své postavení, pera či tituly, a dávají je k dispozici teroristům“. Tentokrát se ale vůbec poprvé vyslovil pro odebrání občanství stoupencům PKK.

PKK žádá po Ankaře, aby mohla sama více promlouvat do politického dění v zemi a svobodně spravovat své území. Dlouhodobě také usiluje o propuštění svých vězněných členů. Turecko však se stranou odmítá vyjednávat a svolilo pouze k částečné amnestii. Stranu PKK považuje Turecko, USA i EU za teroristickou.