Philby na nalezené nahrávce posmrtně odhaluje život špiona

Našlo se video, na kterém nejslavnější agent Moskvy na Západě v době studené války Kim Philby popisuje svou kariéru špiona. Téměř hodinový záznam, který objevila BBC, natočil neslavně proslulý člen britských tajných služeb v roce 1981 pro Stasi, tajnou policii někdejší Německé demokratické republiky. Philby až do svého útěku do Moskvy v roce 1963 předal komunistům 18 000 tajných dokumentů.

Kim Philby
Zdroj: ISIFA Autor: Popperfoto/Getty Images

V asi hodinovém videu Brit například upřesňuje, že byl naverbován sovětskou tajnou službou, pozdější KGB, pro něj překvapivě již začátkem 30. let, kdy neměl žádné zajímavé zaměstnání ani vyhlídky na nějaký významnější post.

„Jednalo se především o dlouhodobý projekt. Neočekávaly se či nemohly se očekávat okamžité výsledky,“ vysvětlil Philby. Popisuje průběh doby, kterou mu trvalo si přes práci novináře deníku The Times získat vlivné kontakty a dostat se nakonec do tajných služeb SIS, dnešní MI6.

Bývalý špion také uvedl, že krást tajné informace tehdejším britským tajným službám bylo snadné, protože v nich nepanovala kázeň. Líčí, jak chodil několikrát týdně popíjet s archivářem jejich úřadu. Ten mu někdy půjčil večer tajné dokumenty domů a Philby mu je ráno vracel. Přes noc je nechal ofotit ruským agentům. Dokumenty přitom zpravidla neměly nic společného s náplní Philbyho práce. „Kdyby v SIS platila patřičná kázeň v zacházení s dokumenty, tak by to bylo dost nemožné,“ řekl špion.

Vyjádření zakončil doporučením východoněmeckým agentům, aby se v případě, že padnou do podezření, nikdy nepřiznávali. „Když vás chtějí usvědčit i nějakým vámi ručně psaným dokumentem, říkejte, že jde o podvrh. Prostě vše popírejte. Vyslýchali mě, aby mě zlomili a přiměli k přiznání. A jediné, co stačilo udělat, bylo, abych zachoval klid. Takže má rada pro všechny vaše agenty je, že se nikdy nemají přiznávat,“ dodal bývalý dvojitý špion.

Video Události
video

Philbyho lekce: Když vás podezírají, všechno popřete

Brit Philby, který pro sovětskou špionáž pracoval od roku 1933 až do své smrti v roce 1988 v Moskvě, je považován za nejslavnějšího ruského agenta na Západě v době studené války. Jako vysoký důstojník britské MI6 dodával Moskvě ty nejcitlivější špionážní informace až do svého útěku do SSSR v roce 1963. Podle archivů ruské rozvědky šlo o 18 000 tajných dokumentů.

Philby se narodil 1. ledna 1912 v rodině britského koloniálního úředníka v Indii a zemřel v SSSR 11. května 1988. Jeho vlastní jméno bylo Harold Adrian Russell Philby.