Zaorálek v Izraeli: Česko má zájem o železniční zakázky i školení lékařů

Česká republika má zájem o železniční zakázky v Izraeli, nákup radaru či školení českých lékařů. Během své návštěvy židovského státu to prohlásil šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek, který v Izraeli řeší i společné zasedání izraelské a české vlády. To by se mělo uskutečnit letos v květnu v Praze.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem
Zdroj: ČTK Autor: Aleš Zápotocký

Český ministr jednal s prezidentem Izraele Reuvenem Rivlinem o možném prohloubení hospodářské spolupráce obou zemí. „Máme zájem podílet se na zdejších projektech v energetickém sektoru, infrastruktuře, na výstavbě železničního spojení, ve stavebnictví,“ prohlásil Zaorálek.

„Máme před sebou poměrně velmi bohatá jednání ministrů v Praze. Jednak v ekonomické oblasti roste naše spolupráce. Pro české firmy se tady v Izraeli otevírají velmi zajímavé možnosti a také tady chceme nakupovat radary, nebo je tady možnost, že se Izrael tendru zúčastní.“

Lubomír Zaorálek, český ministr zahraničí

Česko vyvezlo loni do Izraele zboží za téměř dvacet miliard korun. „Izrael je pro nás tradičně čtvrtým až pátým nejdůležitějším mimoevropským trhem,“ poznamenal bývalý velvyslanec ČR v Izraeli Tomáš Pojar.

„Jen na ekonomické výměně je vidět, že mezi lety 2014 a 2016 poskočil český export o 26 procent, což je velmi výrazné,“ konstatoval zpravodaj ČT Jakub Szántó. Třeba delegace ČEZu má zájem o výstavbu plynoparových elektráren po nálezu obrovských nalezišť plynu v teritoriálních vodách Izraele.

Odpoledne Zaorálek jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i o spolupráci ve zdravotnickém sektoru. „Rádi bychom využili i některé vaše léčebné postupy. Uvažujeme, že požádáme Izrael o školení pro naše lékaře,“ řekl šéf české diplomacie. Zmínil také, že jedním z možných odvětví spolupráce je pěstování léčebného konopí. Samopěstitelství je v Izraeli pro pacienty povoleno od roku 1991.

Rivlin ocenil vzájemné diplomatické vztahy a řekl, že od přátel je důležité a dobré kritiku přijímat, protože názory spřátelené země, jakou Česko je, společné vztahy posunují dále. Česko je úzkým spojencem Izraele, má však kritický postoj k jeho osadnické politice.

„Velmi si cením toho, že pan prezident nás považuje za někoho, kdo má objektivní vztah a názor a je schopen dobře komunikovat s oběma stranami,“ komentoval Zaorálek Rivlinův postoj.

Prezident se Zaorálkem hovořili také o situaci v okolních zemích, především v Sýrii, odkud kvůli válce uprchlo několik milionů obyvatel, mimo jiné do Turecka, Jordánska a Libanonu. K soužití s Palestinci Rivlin řekl, že Židé se vrátili zpět do země svých předků, což musejí Palestinci uznat. Židé naopak podle něj musejí pochopit, že Palestinci v regionu žijí a že se zde narodili. 

Po březnových teroristických útocích v Bruselu je podle Zaorálka evidentní, že zájem bude nyní i o bezpečnostní zkušenosti Izraele. „Práce jejich služeb a celý způsob, jakým si dokážou obstarat informace, to je něco, co bychom potřebovali,“ řekl s tím, že spolupráce ministerstev obrany je velmi aktivní.

Česko bude mít v Izraeli diplomata pro kybernetickou bezpečnost

Zaorálek v této souvislosti oznámil, že Česko bude mít v dohledné době v židovském státě i diplomata pro kybernetickou bezpečnost. „V kybernetické bezpečnosti se máme co učit. Izrael v tom hraje první světovou ligu,“ uvedl Pojar.

Tématem byl i turistický ruch. „Roste počet turistů, kteří přicházejí z Izraele do Prahy,“ konstatoval Zaorálek. „Uzavření smlouvy o pracovních prázdninách se blíží ke konci,“ řekl Zaorálek s tím, že je to projekt, který umožní mladým z obou zemí v té druhé nejen pobývat, ale i pracovat. „O izraelsko-český vztah tak pečujeme i z hlediska budoucnosti,“ doplnil.

„Česká republika je tradičně spojencem Izraele v Evropě bez ohledu na to, kdo zrovna sedí na Pražském hradě nebo v Černínském paláci a Izraelci to skutečně vnímají. Na druhou stranu je Česko zemí deseti milionů obyvatel a žádným klíčovým hráčem na Blízkém východě nejsme a nebudeme.“

Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec ČR v Izraeli

Video Studio ČT24
video

Izraelská rozvědka může Čechům poskytnout důležité informace

Izraelská rozvědka může Čechům poskytnout důležité informace

Pojar: Izrael je pro Česko velmi inspirativní zemí

Dalším z klíčových bodů návštěvy je příprava mezivládního zasedání. S izraelskými ministry a premiérem Netanjahuem by se mělo uskutečnit 19. května v Praze. Šéf české diplomacie byl naposledy v Izraeli loni v červnu. Večer odcestoval do Ramalláhu, kde se setkal se svým palestinským protějškem Rijádem Malikím.

Česká pomoc Palestině je vidět

Podle Málikího by se mohlo Česko výrazně podílet na řešení palestinsko-izraelského konfliktu.  „Česká republika je dobrým přítelem Izraele a je také dobrým přítelem Palestiny,“ řekl Málikí s tím, že české zkušenosti mohou pomoci s řešením sporů mezi Izraelci a Palestinci. „Situace je velmi těžká, stále ale existuje naděje,“ řekl palestinský šéf diplomacie. Netanjahu v pondělí prohlásil, že je přeipraven se kdykoliv setkat s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Zaorálek prohlásil, že Praha má s Ramalláhem zájem o pokračování práce meziministerské komise, jejíž další zasedání je plánováno na rok 2017 v Palestině. Česko také chce pokračovat s rozvojovou pomocí Palestině a zároveň chce tuto spolupráci propojit se vzájemnými obchodními vztahy. „Příkladem je energetický sektor a obnovitelné zdroje energie,“ řekl Zaorálek.