Sobotka oponuje Zemanovi: Považovat spojenectví s USA za samozřejmé je nebezpečné

Považovat spojenectví s USA za samozřejmé je krátkozraké a nebezpečné. V projevu v ústavu pro mezinárodní vztahy Brookings Institution ve Washingtonu to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka, který chce prohloubit transatlantickou vazbu. Prezident Miloš Zeman před pár dny hovořil o poddajnosti Nečasova kabinetu – podle něj příliš podléhal tlaku ze strany USA, což vedlo ke špatným česko-čínským vztahům.

Premiér Bohuslav Sobotka zahájil návštěvu USA
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kevin Wolf

„Myslím si, že to je krátkozraké a do budoucna nebezpečné. Na obou březích Atlantiku je možné slyšet hlasy, které zpochybňují transatlantické partnerství. Je proto třeba povzbudit zájem o dění na obou březích Atlantiku a ochotu se vzájemně poslouchat a uvědomit si význam atlantického partnerství, také proto jsem přijel v těchto dnech na návštěvu Spojených států,“ konstatoval Sobotka.

Prohlubování transatlantické vazby a spolupráci v rámci NATO označil český premiér za jednu z hlavních priorit Evropy. „Bezpečnostní architekturu Evropy si bez Severoatlantické aliance nedovedu představit. Strategické partnerství EU a USA musí být prohlubováno a mělo by zasahovat i do dalších oblastí politiky, nejen do obrany a bezpečnosti,“ poznamenal.

Spolupráce na obou stranách Atlantiku je podle Sobotky potřeba také pro řešení krizí v Sýrii nebo Libyi a s nimi zvýšeného zájmu uprchlíků o Evropu.

Zeman nedávno čínské televizní stanici CCTV poskytl prohlášení, ve kterém uvedl: „Teď jsme opět nezávislou zemí a tvoříme zahraniční politiku, která je založena na našem vlastním národním zájmu. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země. A to je moje vysvětlení toho nového začátku.“

Si Ťin-pching a Miloš Zeman na zámku v Lánech
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Předchozí pravicová vláda byla podle Zemana poddajná tlaku Spojených států a Evropské unie, kvůli čemuž došlo k ochlazení česko-čínských vztahů. U části českých politiků vyvolala jeho slova ostrou reakci.

„Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně,“ konstatoval třeba bývalý předseda vlády Petr Nečas. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek označil Zemanova slova za „odpudivá“.

„ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR,“ podotkl bývalý ministr financí Kalousek. Zemana se naopak zastali komunisté.