Srbský ultranacionalista Šešelj nesmí do Chorvatska, haagský tribunál ho shledal nevinným

Srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj je nevinný. Rozhodl o tom Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Soudci dospěli k závěru, že nebyla dostatečně prokázána osobní zodpovědnost obžalovaného za zločiny spáchané v Bosně, Chorvatsku a v srbské oblasti Vojvodině za válek v letech 1991–1995. Šešelj žádá vysoké odškodnění, Záhřeb mu už zakázal vstup do země.

Vojislav Šešelj
Zdroj: ČTK/AP Autor: Andrej Cukic

„Tímto zproštěním viny ve všech devíti bodech obžaloby vydaný zatýkací rozkaz pozbývá smyslu. Vojislav Šešelj je nyní volný,“ prohlásil na závěr vynášení rozhodnutí svého senátu předsedající soudce Jean-Claude Antonetti.

Tři body obžaloby se týkaly zločinů proti lidskosti a šest dalších porušení válečného práva nebo válečných zvyků. Tyto trestné činy byly podle žalobců spojeny zejména s etnickými čistkami, které podle nich Šešelj podněcoval a podporoval. Šlo mimo jiné o vraždy, mučení, sexuální násilí a ničení majetku.

Soudci shledali zmíněné projevy za prokázané, ostatně 61letý Šešelj je ani nepopíral. Dospěli nicméně k závěru, že jejich cílem bylo burcovat srbské bojovníky, nikoli nabádat je ke zločinům. Prakticky totéž se týká vysílání dobrovolníků, jehož cílem bylo podle většiny členů senátu bránit srbské obyvatelstvo v konfliktech, které vypukly v rozpadající se Jugoslávii. „Žalobce předložil obecná tvrzení, která nejsou podepřena důkazy,“ shrnul závěr senátu Antonetti.

„Jsem bez trestu, ale možná mě mohli trochu potrestat. Aby nepřátelé Srbska tolik nezuřili, mimo Srbsko i v Srbsku.“

Vojislav Šešelj vůdce Srbské radikální strany

Šešelj požaduje odškodné 12 milionů eur

Předseda Srbské radikální strany (SRS) nebyl vynášení verdiktu přítomen. Do Haagu se odmítl vrátit poté, co ho soudci v listopadu 2014 dočasně pustili do Bělehradu, aby podstoupil léčbu rakoviny. Výsledek procesu ale přivítal. „Tentokrát, po tolika soudech s nevinnými Srby, soudci… z právního hlediska vynesli jediný možný verdikt,“ prohlásil na tiskové konferenci uspořádané po zprávě z Haagu.

Řekl také, že bude požadovat od ICTY kompenzace ve výši celkem 12 milionů eur (téměř 325 milionů korun). Na Twitteru pak také Šešelj provokativně vzkázal chorvatské prezidentce Kolindě Grabarové Kitarovičové: „Moje drahá Kolindo, připrav se, připrav, brzy přijedu na oficiální návštěvu.“

Chorvatsko mu následně zakázalo vstup na své území. Podle mluvčí ministerstva vnitra tak učinilo proto, že Šešelj představuje „hrozbu veřejnému pořádku“.„Je to zjevně zločinec, který se směje do obličeje nám, celému světu a haagskému tribunálu. Je to fraška,“ konstatoval už v polovině března chorvatský vicepremiér Tomislav Karamarko. 

Předseda chorvatské vlády Tihomir Orešković označil rozhodnutí soudu za ostudné. „Tento rozsudek je pro haagský tribunál ostudný a znamená porážku pro prokuraturu (ICTY),“ citovala premiéra záhřebská média.

 

Video Události
video

Události: Osvobozující verdikt nad Šešeljem

Události: Osvobozující verdikt nad Šešeljem

Srbský ultranacionalista Šešelj je nevinný

Analytik: Verdikt haagského soudu je překvapující

Balkanolog: Verdikt nepřispěje k většímu úspěchu Šešeljovy strany

„Šešeljova radikální strana je v současné době mimoparlamentní stranou a domnívám se, že jí zůstane i po volbách, které jsou plánovány na konec dubna. Neočekávám, že by vývoj Šešeljova případu výrazně přispěl k navýšení preferencí této strany. Většinu voličů jí odlákala pokroková strana současného prezidenta a premiéra, což byli ještě před pár lety Šešeljovi nejbližší spolupracovníci.“

Boris Moskovič, balkanolog

Haagskému tribunálu se Šešelj přihlásil dobrovolně v roce 2003, krátce poté, co byl u ICTY obviněn ze zločinů spáchaných za války v bývalé Jugoslávii. Proces začal 7. listopadu 2007 a soudní jednání skončilo 20. března 2012. Soud se z různých procesních důvodů protahoval a řízení se zahajovalo nadvakrát. První zahájení už v roce 2006 bylo zrušeno.

„Spím klidně jako dítě, nemám se svědomím žádný problém,“ napsal radikál na twitteru ještě před vynesením rozsudku. Už dříve řekl, že rozhodnutí haagského tribunálu ho nezajímá. Podle neoficiálních informací, které prý měl k dispozici, očekával uložení trestu 25 let vězení. Byl odhodlán odvolat se proti každému odsuzujícímu verdiktu.