Bezpáteřní Zeman a zranitelné Česko. Zahraničí reaguje na čínskou návštěvu

Pompézní akce, která nebyla nutná. Tak na způsob uvítání čínského prezidenta v Česku reagovaly slovenské listy. „Třídenní zastávka Si Ťin-pchinga v Praze dokonale opisuje vývrtku v české zahraniční politice, jejímž architektem je Miloš Zeman,“ píše deník Sme. Peking to vnímá jako symbolické vítězství – čínská média jsou plná zpráv o jednání v Praze. Tuzemské listy ale mají z Číny spíš obavy, vyplývá z komentářů. A expert think-tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy Francois Godement varuje před ekonomickou zranitelností Česka.

Od podpory lidských práv k namlouvání Pekingu 

Očekává se, že příjezd čínské delegace utuží vztahy mezi Českem a Čínou po letech politického nepřátelství, píše na webu americká stanice CNBC. Zemanova pročínská politika znamená odklon od směru upřednostňovaného exprezidentem Václavem Havlem, který kladl důraz na lidská práva a přátelil se s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

„Češi byli dlouho houževnatí zastánci lidských práv v Číně,“ připomíná analytik Godement. Od chvíle, kdy se dostal k moci Zeman, ale přišlo rafinované namlouvání Číny jako ekonomického partnera. Podle Godementa ale prezidentova strategie ve skutečnosti odhalila hospodářskou zranitelnost Česka.

Zeman před pár dny kritizoval politiku minulé české vlády, která podle něj podléhala Spojeným státům a Evropské unii a česko-čínské vztahy tím utrpěly. Jeho slova následně odmítla značná část opozice. Expremiér Petr Nečas se ohradil s tím, že to byl právě jeho kabinet, který začal s pragmatickou politikou vůči Číně.

Kolona s čínským prezidentem jela přes Evropskou třídu
Zdroj: ČTK
Autor: Ondřej Deml

Návrat do Husákových dob, píší Slováci

Podle Sme Zemanův výrok „nesymbolizuje nic jiného než zánik takzvaného polistopadového konsenzu o jednoznačné euroatlantické orientaci“. „Zemanovo dvoření a bezpáteřní nadbíhání čínským mandarínům, jakož i vedoucí úloha kapitálu (čínské investiční skupiny) CEFC, který je netransparentního, pochybného původu, daleko překračují rámce takříkajíc přijatelného pragmatizmu,“ napsal deník.

„Přijetí čínského prezidenta v Praze bylo jako v dobách Gustáva Husáka a Leonida Brežněva. Pražská kavárna ho (Zemana) zkritizovala, že se chystá vyměnit lidská práva za čínské investice. Ve skutečnosti je Zemanův obchod s Číňany ještě mnohem horší a připomíná předvolební strašení uprchlíky v podání Roberta Fica,“ píše se v jednom z komentářů publikovaném na webu slovenského deníku Sme.

„Česko je přece členem EU a to je v jeho nejhlubším zájmu. Stejně tak spojenectví s USA, jediným opravdu vojensky schopným členem NATO. Oslabit vztahy s oběma partnery je úplné šílenství a může to – pokud by byl Zeman úspěšný – vážně a dlouhodobě ohrozit Českou republiku.“

Komentář Sme

Oficiální nadšení z návštěvy čínského prezidenta v Česku je zbytečnou prací navíc, míní portál Aktuality.sk. „Když jde o byznys a ekonomická partnerství, stačí běžné pracovní metody obchodníků. Česko je (ještě stále) členskou zemí Unie a státem, ve kterém je komunismus jiným slovem pro útlak a nesvobodu,“ uvedl portál, který uvítání Si Ťin-pchinga v ČR označil za pompézní.

List Pravda napsal, že branou do regionu střední Evropy se pro Číňany stala Česká republika. Deník zmínil investice skupiny CEFC v Česku či její údajnou snahu získat poloviční podíl ve finančních skupinách J&T a Penta, které vlastní značná aktiva nejen v ČR, ale i na Slovensku.

Miloš Zeman a Si Ťin-pching ve skleníku v Lánech
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Na podobný postoj předních slovenských a českých politiků k představitelům Číny poukázal list Denník N. V roce 2009 tehdejší slovenský prezident Ivan Gašparovič během návštěvy tehdejšího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v Bratislavě nezmiňoval otázku lidských práv, připomíná list.

Někteří odborníci upozorňují, že Praha snahou o širší spolupráci s Pekingem nijak nevybočuje ze současných trendů. „Česká republika zdaleka není jedinou zemí v Evropě, která se pokouší zlepšit vztahy s Čínou,“ upozornil ekonom společnosti Capital Economics William Jackson. „Mám dojem, že se o to snaží většina zemí východní Evropy a Čína jen reaguje,“ dodal.

Čínská média: Česko by mělo být příkladem

Zprávy o podpisu smlouvy o strategickém partnerství a fotografie obou státníků zaplnily přední strany velkých čínských internetových listů, které mimo jiné zdůrazňují dobré vztahy prezidentů. Zeman Si Ťin-pchinga přijal netradičně na zámku v Lánech.

Podle státem řízeného listu Global Times by Česká republika měla být příkladem dalším evropským zemím pro rozvoj vztahů s Pekingem. „Česká republika bývala jedním z největších kritiků Číny v Evropě. Návštěva čínského prezidenta má potvrdit zásadní obrat v diplomatických vztazích, který zahájil prezident Zeman a jeho levicová vláda v roce 2013, a slouží jako poselství dalším evropským národům, aby také přijaly pragmatický postoj k Číně,“ píše deník.

Televize CCTV věnuje jako již v minulých dnech hned několik článků česko-čínským kontaktům. Poukazuje například na „čínský knižní veletrh“ pořádaný v Praze, kde prý velkou pozornost přitahuje kniha prezidenta Si Ťin-pchinga Vládnutí v Číně. Ta je podle CCTV k dostání hned v 16 knihkupectvích v Praze, „včetně jednoho z největších evropských knihkupectví Neoluxor“.

Nechybí ani článek o hlavních hrdinech nového kresleného filmu Krtek a Panda, kteří podle CCTV slouží jako metafora pro sílící kulturní vztahy mezi Čínou a Českem. „Tato dvě zvířata se stala symbolem svých zemí. A nyní spojují své síly,“ píše CCTV.