„Republikáni se ke mně chovají nefér“. Trump odvolal slib o podpoře jejich kandidáta

Ať už získá na nominačním sněmu republikánského strany mandát kdokoliv, Donald Trump ho v boji o prezidentské křeslo Spojených států podpoří – takový byl slib, kterým se před časem zavázal favorit republikánských primárek Trump. Věci se ale mění a miliardář svá slova odvolal. Za vším prý stojí nefér jednání vedení republikánů vůči jeho osobě.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP Autor: Charles Rex Arbogast

„Ne, to už neplatí,“ řekl v úterý Trump americké televizi CNN na adresu slibu ohledně podpory republikánského kandidáta. Jeho hlavní soupeř v primárkách, Ted Cruz, reagoval na obdobnou otázku vyhýbavě. Řekl, že pokud by měl Trump nominaci získat, stane se prezidentkou demokratka Hillary Clintonová.

„Jejich jednání vůči mně je nefér.“

Donald Trump

Realitního magnáta Trumpa nehodlá podpořit ani další protikandidát John Kasich.„Pokud nominaci získá někdo, o kom jsem přesvědčen, že zemi škodí a rozděluje ji, pak se za něj nemohu postavit,“ prohlásil.

Nominační souboj pokračuje

Nominační souboj se v těchto dnech přesouvá do Wisconsinu, kde se příští týden v úterý uskuteční republikánské i demokratické primárky. Republikáni budou ještě předtím tento pátek hlasovat na nominačním shromáždění v Severní Dakotě.

Pokud by v těchto státech zvítězil Cruz, sníží se tím pravděpodobnost, že Trump do červencového závěrečného shromáždění v Clevelandu získá nadpoloviční většinu delegátů nutnou k nominaci.

„Vyhrajeme-li ve Wisconsinu, bude rozhodnuto,“ řekl v úterý Trump na shromáždění svých stoupenců. Ve státě na severu USA je ve hře 42 republikánských delegátů, z nichž 18 dostane automaticky vítěz a o zbylých 24 se kandidáti podělí podle podílu získaných hlasů. Trump má zatím na svém kontě hlasy 739 delegátů, Cruz 465 a Kasich 143. K získání republikánské nominace jich je zapotřebí 1237.

Zdroj: US embassy / ČT24 / Wikipedia.org / Americké centrum