Na trvalý pobyt ať dosáhnou jen ti, kdo se integrují, navrhuje německý ministr

Uprchlíky, kteří se nebudou učit německy a budou odmítat pracovní nabídky, chce německý ministr vnitra Thomas de Maiziere připravit o možnost získat v Německu trvalý pobyt. Současně by podle ministra žadatelé o azyl měli bydlet na místě, které určí úřady, dokud si nedokáží zajistit živobytí. Návrh má podporu vládních stran, ačkoli opozice ho kritizuje.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sebastian Kahnert

Dosavadní zákon o integraci zaručuje povolení k trvalému pobytu v Německu lidem, kteří v zemi pobývají tři roky. Ministr de Maiziere chce ale v květnu předložit návrh, který by podmínky zpřísnil. „Kdo se odmítne učit německy, kdo neumožní svým příbuzným – například ženám a dívkám – aby se integrovali, kdo bude odmítat pracovní nabídky, ten nemůže mít nárok na trvalý pobyt po třech letech,“ shrnul Thomas de Maiziere. Chtěl by dosáhnout toho, aby „existoval vztah mezi úspěšnou integrací a povolením, jak dlouho smí člověk zůstat v Německu“.

Součástí návrhu je také možnost, že by úřady určovaly žadatelům o azyl místo pobytu. „Nechceme vytvářet ghetta,“ zdůvodnil tento krok ministr. Azylanti by se podle něj měli zdržovat tam, „kde to my jako stát uznáme za vhodné, a ne tam, kde to za vhodné uzná uprchlík“. Až když by si běženci dokázali zajistit vlastní živobytí, mohli by se z nařízeného místa odstěhovat. Odborníci ostatně již varovali, že se žadatelé o azyl budou stěhovat do velkých měst, kde žijí jejich příbuzní či členové jejich komunit, a kde je rovněž snazší získat práci. 

Jak upozornila agentura Reuters, ministr vnitra přišel s návrhem na zpřísnění podmínek pro běžence poté, co jeho CDU utrpěla v nedávných zemských volbách relativní ztráty ve srovnání s protiimigrační AfD. De Maizierovy návrhy podporují kromě CDU i další dvě koaliční strany CSU a SDP. „Musíme integraci nejen podporovat, ale i vyžadovat,“ podotkl vicekancléř a předseda SPD Sigmar Gabriel v rozohovru pro Bild. Podle CSU by mohlo jít „o důležitý stavební kámen při zvládání migrační krize“.

Předseda sněmovní frakce opoziční strany Zelených Anton Hofreiter však míní, že by bylo lepší místo zavádění sankcí rozšířit nabídku integračních kurzů. De Maizierův návrh odmítly také německé odbory. Podle jejich předsedkyně Annelie Buntenbachové si nelze úspěšnou integraci vynutit sankcemi.