Srí Lanka: Češi, kteří pašovali vzácné housenky, zřejmě dostanou pokutu

Češi zadržení na Srí Lance jsou na svobodě. Manželé podezřelí z pašování vzácných rostlin teď čekají na uložení trestu. V sobotu večer je na letišti v Kolombu zadržela policie. Údajně u nich našla i několik zakuklených housenek. Podle českého ministerstva zahraničí případ zřejmě skončí pokutou.

Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Podle Daily Mirror byli Češi zatčeni na předměstí Kolomba, kam přijeli autem z města Matara. Policie našla ve vozidle pět zakuklených housenek, několik vzácných rostlin, ale i chemikálie. Oba Češi skončili ve vazbě.

Ženu úřady propustily na kauci už o víkendu, jejího manžela v pondělí ráno. Podle mluvčí české diplomacie Michaely Lagronové se oba mohou volně pohybovat po Srí Lance, kde musí ještě jeden až dva dny vyčkat na rozhodnutí příslušných orgánů o trestu. „Očekáváme, že by měli dostat peněžitou pokutu,“ uvedla mluvčí.

Srílanský portál AniNews poznamenal, že osobě, která poruší místní zákony na ochranu flóry a fauny, hrozí finanční pokuta, ale také až šest měsíců vězení, nebo oba tresty současně.