V Idomeni se rozšířila informace o možné cestě do Německa. Byla falešná

Řecké úřady zahájily evakuaci uprchlického tábořiště Idomeni na řecko-makedonské hranici převozem asi 400 migrantů do oficiálních přistěhovaleckých center. Lidé odjeli v pátek dobrovolně osmi autobusy, další desítka vozů byla pro obyvatele provizorního tábora přistavena v sobotu. Mezi uprchlíky se rozšířila falešná informace, že Německo přislíbilo přijmout z Idomeni tisíce lidí a možná se tak otevře hranice s Makedonií. Zpráva, kterou podle řeckých úřadů rozšířili aktivisté, prý způsobila v táboře pozdvižení.

Premiér německé spolkové země Durynsko Bodo Ramelow vzkázal, že je připraven přijmout 1000 až 2000 uprchlíků, kteří uvízli v Idomeni a potřebují naléhavou pomoc. V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel řekl, že jeho země chce přispět k „evropskému řešení“ založenému i na přerozdělení migrantů v EU. Upřesnil, že sedm z deseti přistěhovaleckých center v Durynsku je nyní prázdných.

V Idomeni se během dne rozšířila falešná informace, že Německo přislíbilo přijmout z tábora tisíce běženců, a že se proto brzy znovu otevře hranice s Makedonií.

Podle agentury DPA vyvolala tato zpráva mezi lidmi značné pozdvižení. Zda si uprchlíci mylně vyložili právě prohlášení premiéra Ramelowa, není jasné. Podle řeckých médií falešnou informaci úmyslně rozšířili aktivisté podporující imigranty.

Video Události
video

Mnoho německých ubytoven pro migranty zeje prázdnotou

Německo loni otevřelo své hranice více než milionu migrantů. Kancléřka Angela Merkelová z humanitárních pohnutek rozhodla začátkem září přijmout všechny běžence zablokované v Maďarsku. Od té doby ale Německo přijalo či v rámci EU podpořilo některá opatření ke zpomalení přílivu migrantů a Merkelová na vnitropolitické scéně za svůj přístup k imigrační problematice čelí silné kritice.

Uprchlický tábor v Idomeni
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Boris Grdanoski

Situace v Idomeni je neúnosná 

S odchodem z tábořiště souhlasí hlavně rodiny s dětmi, pro které jsou špatné hygienické i další podmínky v Idomeni již nesnesitelné. Tisíce migrantů se na tábořišti tísní od začátku března, kdy Makedonie uzavřela svou hranici s Řeckem. V sobotu ráno zde bylo podle úřadu ještě 11 603 lidí.

Řekové hodlají spoléhat na dobrovolné opouštění tábořiště ještě v neděli. „Od pondělí evakuační úsilí zesílí,“ varoval již dříve mluvčí řeckých přistěhovaleckých služeb. Upřesnil, že v imigračních centrech bude do asi tří týdnů k dispozici celkem 30 000 míst.

Na jeden z autobusů s uprchlíky v pátek večer u města Veria na severu Řecka čekala asi stovka krajně pravicových demonstrantů držících prasečí hlavy.

Počty uprchlíků přicházejících do Řecka zásadně klesly 

Evakuace Idomeni probíhá v době, kdy se od nedávno podepsané dohody EU-Turecko snížil příliv běženců z Turecka. Ve středu nebyl dokonce zaznamenán žádný nový migrant. Ve čtvrtek jich na řecké ostrovy připlulo 161, v pátek 78, uvedly úřady. Dříve to byly i tisíce osob denně.

Řecko na základě dohody může od 20. března vracet do Turecka všechny osoby, které na ostrovy dorazí bez povolení, s výjimkou zvláštních případů, například Kurdů pronásledovaných Turky. V praxi se ale toto opatření očekává od 4. dubna.

Dohoda mezi Unií a Tureckem se však nelíbí řadě humanitárních organizací, včetně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Organizace se rozhodla dohodu bojkotovat a přestala vozit běžence do registračních center, která se podle ní stala spíše centry zadržovacími, kde nemají  uprchlíci zajištěnu svobodu pohybu. UNHCR upozorňuje, že Řecko není na plnění dohody připraveno, nemá dost ubytovacích ani úředních kapacit pro vyřizování žádostí o azyl.

V Řecku po uzavření takzvané balkánské stezky uvízly tisíce migrantů. Řada evropských politiků varovala před možností, že budou hledat alternativní způsoby, jak se do Evropy dostat, a to například přes Bulharsko či Albánii. Tirana v sobotu vrátila Řecku šest syrských běženců, kteří překročili hranici. Doprovázel je albánský převáděč, kterého policisté zadrželi.