Krvavé útoky Islámského státu: V Jemenu a Iráku zabily desítky lidí

Radikálové z Islámského státu se přihlásili ke dvěma krvavým útokům, které si vyžádaly desítky obětí. Při sebevražedném atentátu na fotbalovém zápase jižně od iráckého Bagdádu zemřelo nejméně 29 osob a dalších nejméně 60 utrpělo zranění. Při třech sebevražedných útocích v jihojemenském Adenu zahynulo 26 lidí. Podle lékařů nejspíš počet obětí ještě vzroste.

Islamisté útočili v Iráku na fotbalovém utání
Zdroj: Reuters Autor: Alaa Al-Marjani

První útočník se v Adenu odpálil u kontrolního stanoviště jen několik metrů od vjezdu do vojenského tábora arabské koalice, která v zemi po boku jemenské vlády útočí na šíitské povstalce. Druhý útočník řídil sanitku a s vozidlem narazil do záchranářů, kteří na místě zasahovali. Třetí atentátník pak odpálil výbušniny rovněž nedaleko tábora v oblasti, kde se nacházelo množství civilistů.

Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni přidala arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií a díky ní se podařilo několik oblastí osvobodit. Byl mezi nimi také Aden, kam se z exilu v Saúdské Arábii mohla loni vrátit vláda i prezident. Neklidné situace v zemi ale nadále využívají i další ozbrojené skupiny jako Islámský stát či jemenská odnož Al-Káidy.

Boje si dosud vyžádaly nejméně 6 200 obětí a Jemen je podle OSN na pokraji humanitární katastrofy. Celkem 2,4 milionu Jemenců přišlo kvůli násilnostem o střechu nad hlavou.

/*json*/{"map":{"lat":33.06683192655595,"lng":44.45583264808523,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":32.88996633815205,"lng":44.34631356038153,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Islamista zabíjel na stadionu

K útoku v Iráku došlo po skončení amatérského fotbalového zápasu na malém stadionu ve městě Iskandaríja, když se předávalo ocenění vítězům. Útočník v tom okamžiku odpálil v davu svůj sebevražedný pás.

Iskandaríja leží asi 40 kilometrů jižně od Bagdádu a žijí tam jak sunnité, tak šíité.

Ozbrojenci z IS obsadili rozsáhlá území v Iráku i v sousední Sýrii a v minulosti měli na svědomí množství podobných útoků. Na začátku března si sebevražedný atentát v Hille, která leží 117 kilometrů jižně od Bagdádu, vyžádal nejméně 60 mrtvých. Útočník se tehdy odpálil v autě u kontrolního stanoviště při vjezdu do města.