Obhájce vojáků, kteří měli být vyměněni za Savčenkovou, byl nalezen mrtev

Nedaleko Kyjeva bylo nalezeno tělo obhájce dvou ruských vojáků zadržených na východě Ukrajině. Advokát Jurij Grabovskij obhajoval ruské důstojníky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, které chce podle spekulací kyjevského tisku Ukrajina vyměnit za letkyni Nadiju Savčenkovou vězněnou v Rusku.

Jevgenij Jerofejev a Alexandr Alexandrov
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sergei Chuzavkov

Grabovskij záhadně zmizel počátkem března a jeho nepřítomnost způsobila odklad přelíčení s Alexandrovem a Jerofejevem. Rusko tvrdí, že oba vojáci, údajně agenti vojenské rozvědky GRU, byli již z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili jako dobrovolníci. Kyjevská prokuratura je viní z podněcování terorismu.

Kyjevští kriminalisté uvedli, že člověk podezřelý ze smrti Grabovského byl zadržen a je vyslýchán. Motiv vraždy nezmiňují. Podle ruských právníků je nepochybné, že smrt advokáta souvisí s kauzou Alexandrova a Jerofejeva. Spolu s Grabovským prý zmizely i spisy vztahující se k jejich případu.

Savčenková před ruským soudem
Zdroj: Reuters
Autor: Maxim Shemetov

Spekuluje se, že Ukrajina vojáky chtěla vyměnit za Nadiju Savčenkovou. Ta byla nedávno odsouzena na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů v bojové zóně na východě Ukrajiny. Pilotka vrtulníku uvádí, že byla do Ruska odvlečena násilím a jakékoli provinění popírá. Její osvobození důrazně žádá Kyjev, Evropská unie i Spojené státy. Podle ruských médií může o propuštění Savčenkové a její výměně rozhodnout jen prezident Vladimir Putin.