Nový Zéland si ponechá stávající vlajku, rozhodli obyvatelé

Šlo o velkou vládní kampaň, od které si premiér a spol. slibovali odpoutání země od reliktů minulosti. Že je podoba novozélandské vlajky stále dědictvím kolonialismu, ale většině obyvatel příliš nevadí. Podle předběžných výsledků se jich v referendu přes 56 procent vyjádřilo pro stávající státní symbol.

Vlajka Nového Zélandu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bernat Armangue

Hlasování se přitom účastnil relativně malý počet lidí – něco přes dva miliony. Premiér John Key dlouho prosazoval změnu vlajky, nakonec ale po vyhlášení výsledků prohlásil, že země musí respektovat a přijmout rozhodnutí lidu. Aktuální poměr vyjadřuje předběžný propočet, konečné výsledky mají být vyhlášeny příští středu.

Současná vlajka má v horním rohu vyobrazenou vlajku Spojeného království, zvanou Union Jack, která se v minulosti používala ve všech zemích bývalé britské říše. A právě sepětí s historickými relikty vadilo současné vládě. Podle premiéra šlo o ojedinělou příležitost modernizovat symbol poprvé od vyhlášení nezávislosti země na Británii v roce 1931. „Pořád na ní dominuje symbol Union Jack, nám přitom už Británie takovým způsobem nedominuje,“ argumentoval premiér.

Mnoha lidem vadila také její přílišná podoba s autralskou vlajkou. „Myslím, že potřebujeme vlastní identitu. Opravdu nemůžeme mít něco, co se příliš podobá australské vlajce,“ uvedl už dříve designér Kyle Lockwood.

Srovnání novozélandské a australské vlajky:

„Když se podíváme na jiné státy, které měly v levém rohu u vlajky britskou vlajku, čili symbol toho, že byly součástí koloniální říše, tak Kanada po sto letech změnila vlajku, Jihoafrická republika v 90. letech minulého století, což je také sto let. Takže věřím, že i po 113 letech je to citlivá záležitost,“ konstatoval vexilolog Aleš Brožek. Stoupenci nynější vlajky především zdůrazňují, že novozélandští vojáci po generace bojovali, umírali pod jejími barvami a že musí být na jejich počest zachována.

Nový návrh vlajky byl vybrán v soutěži veřejných návrhů. Vybíralo se v několika kolech, a to z celkových 10 292 variant. Ta vítězná obsahovala domorodou stromovou kapradinu Cyathea dealbata. Na svých vlajkách ji mají již novozélandské sportovní týmy. Převažujícími barvami na návrhu byla černá a modrá.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Nový Zéland si nechá původní vlajku

Výběr od začátku provázely kontroverze. Zejména na internetu lidé reagovali na finálovou pětku značně podrážděně a návrhy hodnotili jako „mdlé“, „bez nápadu“ nebo dokonce „urážlivé“.

Mnoha lidem také vadilo, že do výběru finálových variant nemluvili designéři nebo umělci. V příslušné komisi totiž podle CNN zasedli většinou vlivní byznysmeni a akademici.

Jiní si zase všímali botanicky nesprávného vyobrazení kapradinových listů. Na návrzích jsou totiž jednotlivé šlahouny naproti sobě, zatímco u skutečné kapradiny jsou podél stonku rozložené střídavě ob jednu.

Návrhy nové novozélandské vlajky
Zdroj: ČT24