Letecká nehoda v Rusku si vyžádala 62 obětí

Při leteckém neštěstí na jihu Ruska zahynulo dnes časně ráno 62 lidí. Informovala o tom agentura ITAR-TASS s odvoláním na ruské úřady. Boeing 737-800 letící z Dubaje se zřítil za špatné viditelnosti při přistávání na letišti v Rostově na Donu a začal hořet. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby byla příbuzným obětí poskytnuta veškerá pomoc a podpora.

Video Události
video

Opakované pokusy o přistání byly nad síly pilota

„Podle prvních informací bylo na palubě 55 cestujících a sedm členů posádky. Všichni zemřeli,“ uvedl vyšetřovací výbor. Většinu pasažérů tvořili Rusové žijící v regionu, sdělil rostovský gubernátor. Na seznamu cestujících ale bylo i několik cizinců a také posádka byla mezinárodní.

Ruský televizní kanál RT na svém webu RT News upřesnil, že kapitán letadla pocházel z Kypru a mezi členy posádky byli občané Kolumbie, Kyrgyzstánu, Ruska, Španělska a Seychel. Diplomat z ruského generálního konzulátu v Dubaji pak řekl agentuře Interfax, že dostal od letecké společnosti FlyDubai seznam cestujících na palubě havarovaného stroje. Mezi převážně ruskými pasažéry bylo podle něj pět cizích občanů, tři Ukrajinci, jeden občan Uzbekistánu a jeden z Indie. Čeští občané na palubě nebyli, potvrdilo ministerstvo zahraničních věcí.

 

Stejný zdroj informoval o tom, že ještě před havárií letadla společnosti FlyDubai měly v Rostově přistát tři další stroje, kvůli špatným meteorologickým podmínkám byly ale odkloněny nebo se musely vrátit na výchozí letiště.

Video Havárie letadla
video

Havárie letadla v Rusku

 

Lety ruské společnosti Aeroflot SU1166 z Moskvy a Českých Aerolinií OK914 z Prahy byly odkloněny do Krasnodaru, vzdáleného asi 250 kilometrů od Rostova. Letadlo společnosti Turkish Airlines z Istanbulu se muselo vrátit na výchozí letiště.

Mluvčí ČSA Daniel Šabík sdělil, že letadlo přistálo v Krasnodaru z toho důvodu, že letiště v Rostově už bylo uzavřené kvůli nehodě. Cestující pak byli přepraveni z Krasnodaru do Rostova autobusy. Z Krasnodaru do Prahy se letadlo v 08:30 vrátilo prázdné. „Cestující ze zpátečního letu byli překnihováni na nejbližší možný let,“ dodal Šabík.

Stroj letěl z Dubaje ve Spojených arabských emirátech a patřil nízkonákladové společnosti FlyDubai. Zřítil se asi 50 až 100 metrů nalevo od přistávací dráhy v Rostově na Donu, když se podruhé pokoušel o přistání. V tu dobu v Rostově panovalo bouřlivé počasí s deštěm a silným větrem, které snižovalo viditelnost.

K nehodě došlo zhruba v 1:50 SEČ. Letadlo se po dopadu na zem roztříštilo na kusy, které jsou rozptýleny do vzdálenosti 1,5 kilometru. Následně se vznítilo. Po rozednění začaly trosky vraku prohledávat týmy asi 700 záchranářů. Nalezeny byly už obě černé skříňky z letadla, uvedl Interfax. Letiště bylo přechodně uzavřeno.