Švédsko slaví narození malého prince

Švédská korunní princezna Victorie porodila ve středu večer syna. Švédský král během zasedání vlády oznámil, že se princ bude jmenovat Oscar Carl Olof a ponese titul vévody ze Skaane. Po čtyřleté princezně Estelle je to druhý potomek budoucí švédské královny.

Princ Daniel a korunní princezna Victorie mají syna
Zdroj: Reuters Autor: Guadalupe Pardo

„Dítěti i matce se daří dobře,“ řekl ve stockholmské nemocnici Karolinska, kde princezna porodila, její manžel princ Daniel. Chlapec váží 3,6 kilogramu a měří 52 centimetrů. Až do narození prý rodiče netušili, zda budou mít chlapce, či dívku.

„Všechno šlo velice rychle. Vypadá jako jeho matka, což je skvělé,“ poznamenal princ Daniel. Pochlubil se také, že osobně přestřihl pupeční šňůru.

Malá Estelle je prý nadšená, že se stane „velkou sestřičkou“. Ještě loni přitom princezna Victorie žertovala, že by si Estelle přála radši křečka než sourozence.

Královská rodina: Viktorie s Danielem a malou Estelle
Zdroj: Reuters/ABACA
Autor: Utrecht Robin

Osmatřicetiletá Victorie je prvním, nejstarším potomkem švédského krále Carla XVI. Gustafa, jenž je hlavou státu od roku 1973. Ve středu narozený princ bude po své matce a starší sestře třetím v následnictví na trůn. Švédsko je konstituční monarchií, v níž má panovník jen ceremoniální povinnosti.

Během měsíce by se měla švédská královská rodina dočkat dalšího přírůstku – své první dítě čekají Victoriin mladší bratr Carl Philip s manželkou Sofií.