Merkelová k migrační krizi: Mojí zatracenou povinností je najít řešení, odstoupit nehodlám

Moje „zatracená povinnost“ spočívá v tom, aby Evropa při řešení migrační krize našla společnou cestu. V talkshow televize ARD to řekla německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že trvá na celoevropském řešení. Klíčová podle ní bude především spolupráce s Ankarou, své naděje proto vkládá do příštího summitu ve formátu EU–Turecko, který se uskuteční 7. března. Ani v případě jeho krachu prý ale kancléřka odstoupit nehodlá. Bavorský premiér Horst Seehofer ale znovu spolkovou vládu vyzval, aby stanovila horní hranici pro počet běženců přijímaných do Německa.

Angela Merkelová v talkshow Anne Willové na stanici ARD
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Merkelová ve večerní talkshow televize ARD moderátorce Anne Willové řekla, že její „zatracená povinnost spočívá v tom, aby tato Evropa našla společnou cestu“. Veškeré své síly prý napře na jí započatou cestu evropského řešení a boje proti příčinám uprchlictví především v Sýrii. „To všechno se možná mnohým zdá jít příliš pomalu,“ připustila Merkelová. Stále prý ale věří tomu, že jde o jediný způsob trvalého řešení.

K uzavírání makedonsko-řecké hranice poznamenala, že německou odpovědností je neponechat situaci na bedrech jedné země, ale řešit ji společně s partnery v EU. Přislíbila další podporu Řecku. „Tuto zemi přece nyní nemůžeme nechat ve štychu,“ poznamenala Merkelová. Nemělo prý smysl držet Řecko v eurozóně, pokud by nyní bylo ponecháno pádu.

Německá kancléřka Angela Merkelová a turecký premiér Ahmet Davutoglu

Zdroj: Reuters
Autor: Hannibal Hanschke

Vyvození osobních důsledků pro případ, že by příští pondělí zkrachoval summit EU–Turecko, kancléřka vyloučila. Poukázala na to, že další summit EU je plánovaný už na 17. a 18. března. „Jsem velmi optimistická, že se nám evropská cesta podaří,“ uvedla s tím, že nenastal čas na přemýšlení o alternativách. Na otázku, zda má „plán B“ zahrnující národní řešení včetně uzavírání hranic, odpověděla záporně. 

„Když druhý trpí, není to moje Evropa“

Merkelová také varovala před národními akcemi na vlastní pěst. „To je přesně to, čeho se teď obávám; když jeden stanoví svou hranici, musí druhý trpět. To není moje Evropa,“ řekla šéfka německé vlády. Nikdo by si podle ní neměl myslet, že jednostranné uzavírání hranic může problémy vyřešit. Ona prý myslí na to, aby nebyla zničena Evropa.

Angela Merkelová s moderátorkou ARD Anne Willovou
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Kancléřka požádala německé občany o trpělivost s jejím mezinárodním úsilím. Její prioritou prý je udržet Evropu pohromadě a ukázat lidskost. Jde prý také o pověst Německa ve světě. „Je to velmi důležitá fáze našich dějin,“ podotkla.

Na otázku, zda by se situace v Německu vzhledem k částečně násilným protestům a otevřeného násilí vůči uprchlíkům mohla vyvinout podobně jako za Výmarské republiky v situaci ohrožující demokracii, Merkelová odpověděla: „To si nemyslím.“ Příslušné varovné signály je ale třeba brát vážně. Pokud mají lidé obavy, mohou prý demonstrovat pokojně. Merkelová řekla, že je připravena k dialogu, předpokladem je však schopnost a ochota druhé strany naslouchat.

Video Frontex
video

Vracení běženců do Turecka

Seehofer: Strop pro přijímání by běžence odradil 

Bavorský premiér Horst Seehofer znovu vyzval spolkovou vládu ke stanovení horní hranice pro počet přijímaných běženců. Podle něj to sníží atraktivitu země a na cestu do Evropy se vydá méně uprchlíků.

V rozhovoru, který vychází v aktuálním vydání týdeníku Der Spiegel, Seehofer také zopakoval svůj požadavek, aby tato horní hranice byla 200 tisíc osob ročně. Kancléřka Angela Merkelová ale v neděli večer znovu odmítla určování národních stropů pro počet přijímaných uprchlíků.

„Když Německo jasně dá najevo, že existují hranice pro přijímání (běženců), pak imigrace poleví,“ řekl Seehofer. Podle něj se zpráva o tom rozšíří mezi běženci a méně z nich bude riskovat cestu přes Středozemní moře, když budou šance na získání azylu v Německu jen omezené. „V současnosti se ještě mnozí cítí pozváni. To je realita,“ řekl Seehofer.

„Ano, Německo bude muset i v budoucnu přijmout mnoho běženců, budeme pro to muset stanovit určitý kontingent. Zmínil jsem počet 200 tisíc ročně, což odpovídá naší hospodářské síle v EU. Ale až bude toto číslo dosaženo, budeme muset lidi na hranicích odmítat.“

Horst Seehofer (CSU)

bavorský premiér