Skalní konzervativci utrpěli v Íránu porážku, naznačují první neoficiální výsledky

Reformisté a umírnění konzervativci zřejmě posílí své zastoupení v novém íránském parlamentu. Hlavními poraženými pátečních voleb budou podle zpráv polooficiálních agentur Fars a Mehr tvrdí konzervativci. Zahraniční agentury na základě prvních neoficiálních výsledků odhadují, že se prezident Hasan Rúhání bude moci opřít při prosazování své domácí politiky o příznivěji nakloněný parlament.

Video Studio 6 víkend
video

Parlamentní volby v Íránu

Dostupné neoficiální odhady podle agentury AP ukazují, že žádná ze tří soupeřících politických frakcí nezíská ve 290členném parlamentu většinu. Reformisté usilující o výraznější demokratické změny v zemi ale zřejmě směřují ke své nejsilnější přítomnosti v zákonodárném sboru od roku 2004, a to na úkor konzervativců.

Zahraniční agentury označují hlasování za projev vůle íránských voličů, kteří buď podpoří postavení umírněného prezidenta Rúháního, nebo naopak konzervativce, kteří mají dlouhodobé výhrady vůči Západu.

Shromáždění znalců: V čele zatím dva reformisté

Reformisté vedou podle průběžných výsledků také ve volbách do Shromáždění znalců, které volí a také může odvolat duchovního vůdce země. V metropoli Teheránu, která do shromáždění vysílá 16 lidí, byli v podvečerních hodinách podle ministerstva vnitra v čele hlasování dva reformisté: bývalý prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání a současný prezident Rúhání.

Tři hlavní kandidáti konzervativců – předseda ústavní Rady dohlížitelů ajatolláh Ahmad Džannatí, dosavadní předseda Shromáždění znalců ajatolláh Mohammed Jazdí a vlivný duchovní ajatolláh Takí Mesbah Jazdí – se průběžně umístili až na desátém, dvanáctém a šestnáctém místě. To by jim sice zajistilo zvolení, podle agentury by se ale jednalo o jasnou porážku konzervativních kleriků. Shromáždění znalců se od roku 2006 skládá z 88 členů. Jsou to odborníci na islámské právo a ve funkci zůstávají osm let. 

Dívají se na nás oči příznivců i nepřátel z celého světa. Nepochybuji o tom, že íránský národ, tak jako vždy, udělá další mezník na této velmi citlivé křižovatce času.

Hasan Rúhání

prezident Íránu
 

Volební účast podle sobotní informace íránského ministerstva vnitra mírně překročila 58 procent. Poslance nového parlamentu a rovněž členy Shromáždění znalců, které volí a také může odvolat duchovního vůdce země, volilo kolem 32 milionů z 55 milionů oprávněných voličů.

Nepotvrdil se tak očividně předpoklad ministra vnitra, který ve čtvrtek odhadoval, že by se volební účast mohla pohybovat kolem 70 procent. V minulých parlamentních volbách v roce 2012 přišlo odevzdat svůj hlas 64,2 procenta oprávněných voličů.

Konečné výsledky až za několik dnů

Volební výsledky z provincií by měly být podle agentury AFP známy v sobotu, výsledky z Teheránu s jeho 5,5 milionu voličů pak v pondělí. Konečné oficiální výsledky, které musí potvrdit vlivná (konzervativní) Rada strážců ústavy, je možné očekávat až za několik dnů.

Íránci v pátek hlasovali v prvních parlamentních volbách od loňského uzavření jaderné dohody Teheránu se světovými mocnostmi, která přinesla zrušení některých hospodářských sankcí.