Patové volby v Irsku: Spojí se dva věční rivalové, nebo budou nové volby?

Dosavadní vládní koalice v Irsku získala ve volbách podle prvních odhadů jen kolem 32 až 34 procent hlasů, a v dolní komoře (Dáil Éireann) parlamentu tak přišla o většinu. Irsko se tím dostalo do patové povolební situace. Jedním z mála možných řešení by mohlo být spojení dvou tradičních rivalů – vládní strany premiéra Endy Kennyho Fine Gael a opoziční Fianna Fáil. Odborníci ale nevylučují ani předčasné volby.

Předvolební plakáty Fianna Fail (nahoře) a Fine Gael (dole)
Zdroj: ČTK/PA Autor: Chris Radburn

Ministr financí Michael Noonan tento týden uvedl, že koalice by k sestavení nové vlády potřebovala 41 až 42 procent hlasů. Odhady ovšem ukazují, že se v parlamentu nerýsuje ani žádná jiná stabilní koalice a že jedinou možností na většinovou vládu možná bude spojení dvou největších politických rivalů.

Hlavní vládní strana, křesťansko-demokratická Fine Gael, v jejímž čele stojí premiér Enda Kenny, podle průzkumu agentury Ipsos a listu The Irish Times získala 26,1 procenta hlasů, zatímco koaliční labouristé obdrželi jen 7,8 procenta hlasů. Podobná čísla ukázal i průzkum veřejnoprávní stanice RTÉ, podle nějž by Fine Gael dostala 24,8 procenta hlasů a labouristé 7,1 procenta. 

Hlavní opoziční straně, centristické a populistické Fianna Fáil zmíněné průzkumy přisuzují 22,9, respektive 21,1 procenta hlasů. Levicoví republikáni ze strany Sinn Féin by měli získat kolem 15 procent hlasů.

Parlamentní volby v Irsku
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Brian Lawless

Politolog: Pravděpodobně budou nové volby

Takovýto výsledek voleb by mohl znamenat, že jedinou cestou k vyřešení patové politické situace bude spojení Fine Gael s tradičním rivalem Fianna Fáil. Obě strany ale doposud povolební spolupráci odmítaly.

„Buď tu budeme mít koalici Fine Gael a Fianna Fáil, což pokládám za velmi nepravděpodobné, nebo další volby, což považuji za pravděpodobnější. Nebude to však hned,“ uvedl univerzitní profesor politických věd Eoin O'Malley.

„Vypadá to, že vytvoření nové vlády bude trvat dlouhou dobu,“ dodal profesor politologie. Upozornil rovněž, že „katastrofální“ volební výsledek Fine Gael by mohl ohrozit Kennyho vedoucí pozici ve straně.