Hackeři útočí na německé nemocnice. Zašifrují lékařské nálezy a chtějí výkupné

V Německu se množí kyberútoky na nemocnice. V posledních dvou týdnech došlo minimálně k šesti. Stopy míří k vyděračům, kteří prostřednictvím počítačového viru blokují přístup k citlivým datům. Podle expertů je Německo kyberútoky postiženo nejvíc ze všech zemí světa.

Video Události
video

Události: Internetoví vyděrači míří na nemocnice

Nemocnice v západoněmeckém Neussu se po kybernetickém útoku vrátila do papírové doby. Místo pročítání digitální kartotéky začali místní lékaři listovat v šanonech.

„Možná jsme jako nemocnice obecně toto nebezpečí podcenili. Musíme zpřísnit naši stávající politiku. To se týká technologií i chování zaměstnanců na internetu,“ říká primář Tobias Heintges.

Ve Fürthu vyděrači neuspěli

Stačí, aby někdo v nemocnici otevřel nenápadný e-mail tvářící se jako účet. Virus v příloze pak zašifruje všechna data včetně lékařských nálezů nebo osobních údajů pacientů. Útočníci poté chtějí výkupné. Takový případ řešili už i v bavorském Fürthu.

„Chtěli po nás 500 eur za odkódování a zpřístupnění dat. To jsme ale neudělali. Nenecháme se vydírat,“ tvrdí vedoucí IT oddělení na klinice ve Fürthu Gerald Tengler.

Jinde ale vyděračům a jejich viru podlehli. Nemocnice v americkém Los Angeles nedávno zaplatila za odblokování výkupné v přepočtu půl milionu korun.

Útoky zatím neohrozily chod lékařských přístrojů, teoreticky to ale možné je. V ohrožení může být například zařízení, které kontroluje infuze. „Pokud víte, jak se k němu dostat, můžete změnit dávkování léků a způsobit pacientům vážné problémy,“ upozorňuje IT expert Marek Stiefenhofer.

Lepší prevence v boji s virtuálními viry není úkol jen pro nemocnice. Nákaza hrozí komukoli, kdo otevírá e-maily. Vyděračský virus byl před lety populární hlavně v Rusku, odkud se rozšířil po celém světě. Jeho aktuální verze má podle spolkového úřadu pro bezpečnost IT jen v Německu na svědomí 30 tisíc útoků denně.