Italští senátoři podpořili partnerství gayů. Adopce dětí však ze zákona vypadla

Italští senátoři nakonec zvedli ruku, aby odhlasovali velmi diskutovaný zákon o registrovaném partnerství homosexuálů. Vláda premiéra Mattea Renziho s ním dokonce spojila hlasování o důvěře. Kvůli odporu ve vlastní středolevicové koalici ale musel premiér normu značně okleštit a vyškrtnout například adopci dětí partnera.

Pochod za práva gayů v Římě
Zdroj: ČTK/AP Autor: Andrew Medichini

Renziho vláda chápe zákon jako jednu ze svých priorit a chce tím podle svých slov skoncovat s postavením Itálie jako jedné z posledních evropských zemí, kde je partnerství osobám stejného pohlaví upíráno. 

Pro návrh nové normy se nakonec vyjádřilo 173 senátorů, proti jich bylo 71. Senátoři Hnutí pěti hvězd hlasování bojkotovali. Zákon nyní čeká hlasování v dolní komoře parlamentu. Konečné schválení očekává vláda do dvou měsíců. 

Antropologická revoluce proti přírodě?

Aby zákon prosadil navzdory odporu některých členů své koaliční vlády, spojil Renzi v senátu hlasování o normě s vyslovením důvěry kabinetu. Vypustil ale tu část zákona, která by homosexuálům dovolovala adoptovat partnerovy biologické potomky. Na poslední chvíli zmizela také povinnost věrnosti partnerovi, která by podle katolické církve odkazovala na rovnost registrovaného partnerství s manželstvím.

„Zdravý selský rozum zvítězil,“ uvedl ministr vnitra Angelino Alfano, který ve vládě zastupuje koaliční Novou centristickou pravici (NCD), v reakci na vyškrtnutí pasáže o adopci. Zamezilo se tím podle něj „antropologické revoluci proti přírodě“. Zákon ale nevylučuje přiznání rodičovských práv partnerovi stejného pohlaví soudní cestou případ od případu, jak tomu bylo i doposud.

„Jsme bez sebe vzteky, rozzuření a zklamaní,“ uvedla zástupkyně hnutí Duhové rodiny Marilena Grassadoniaová. „Nečekali jsme třicet let na něco takového,“ odsoudilo okleštěnou novelu v tiskovém prohlášení i sdružení asi třiceti organizací bojujících za práva homosexuálů. Její autoři slíbili ukázat své „rozhořčení v ulicích, u soudů a u (volebních) uren“. Velká demonstrace na podporu práv sexuálních menšin je v Římě naplánována už na 5. března.

Demonstrace za stejná práva homosexuálů
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Ronchini Andrea

Naopak vzájemná vyživovací povinnost partnerů, možnost pobírat vdovský či vdovecký důchod, udělení občanství partnerovi ze zahraničí, právo navštěvovat partnera v nemocnici či možnost přijmout partnerovo příjmení v normě zůstaly.

Církev má stále silné slovo

Téma registrovaného partnerství Itálii rozdělilo na dva zhruba stejně velké tábory. Debatu přitom silně ovlivňuje odpor katolické církve proti této formě partnerství, i když sám papež proti němu až tak vyhraněně nevystupuje. V posledních měsících se v zemi konala řada demonstrací za účasti desetitisíců stoupenců i odpůrců registrovaného partnerství. A Renzi nedávno katolickou církev vyzval, aby nezasahovala do práce parlamentu.

Nedávné průzkumy ukázaly, že zhruba 70 procent Italů se domnívá, že párům stejného pohlaví by měla být poskytnuta právní ochrana, jako je například právo dědit. Nicméně pouze 24 procent si myslí, že by tyto páry měly mít možnost adoptovat děti.