V horách Nepálu se zřítilo letadlo. Na palubě bylo 23 osob

V nepálských horách se zřítilo letadlo s 23 lidmi na palubě, mezi nimiž byly podle nepálských médií také dvě děti a tříčlenná posádka. K 20 cestujícím patřili dva cizinci, jeden byl z Kuvajtu a druhý z Číny. Záchranáři společně s armádou už objevili trosky letadla.

Archivní foto letadla Twin Otter
Zdroj: ČTK/AP

Letadlo se zřítilo ráno místního času. Jde o kanadský Twin Otter, který je uzpůsoben ke startům a přistáním na krátkých ranvejích. Stroj měl z turistického města Pokhara, vzdáleného asi 125 kilometrů západně od Káthmándú, namířeno na sever do Jomsomu. Let trvá zhruba 20 minut, ale letadlo ztratilo s kontrolní věží kontakt už několik minut po startu.

Společnost Tara Air, jíž letadlo patřilo, oznámila, že v době startu bylo počasí vhodné k letu na celé trase. Šéf místní policie sdělil, že svědci z malé horské vesnice slyšeli ráno silný výbuch a vydali se k místu.

Příčina pádu letadla není jasná. V úterý prý bylo v oblasti zataženo, ale viditelnost byla asi pět kilometrů.

Letiště Jomsom je často označováno jako jedno z nejnebezpečnějších na světě. Leží ve výšce 2682 metrů nad mořem a má jedinou asfaltovou dráhu. Je výchozí branou pro zahraniční milovníky treku, kteří odtud vyrážejí do oblasti hory Annapurna, i hinduistických poutníků.

/*json*/{"map":{"lat":28.781844,"lng":83.7231587,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/