Pokud se podaří boje zastavit, bude možné obnovit i přerušené syrské rozhovory. Příměří bylo jednou z podmínek syrské opozice pro její účast v těchto rozhovorech. Za zprostředkování OSN byly zahájeny v lednu v Ženevě, ale 3. února je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura přerušil. Opozice totiž trvala na tom, že nebude jednat, dokud se v Sýrii bojuje, dokud jsou v obležení města a dokud se k nim nemůže dostat humanitární pomoc.
Kerry už v neděli v Ammánu avizoval, že se s ruským protějškem Sergejem Lavrovem dohodli na podmínkách příměří. Telefonovali si o víkendu několikrát a Kerry také řekl, že dohodu stvrdí co nejdříve prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin.
Své požadavky na příměří už formulovala jak syrská opozice, tak syrský prezident Bašár Asad. Opozice požaduje, aby klid zbraní dodržovaly všechny strany, k nimž nepatří islámští radikálové, kteří se rozhovorů neúčastní. Mají být rovněž ukončeny blokády měst a propuštěni vězni. Asad požaduje pojistky, aby teroristé příměří nemohli využít k posílení svých pozic a aby jejich spojenci ukončili podporu. Za teroristy Asad považuje všechny strany bojující proti syrské armádě, tedy i takzvanou umírněnou opozici, která nepatří k islámským radikálům.
Opoziční vyjednávací komise (HNC), která vedla ženevská mírová jednání, dnes začala jednat v Rijádu o svém případném návratu do Ženevy. Podle mluvčího budou rijádská jednání trvat několik dní.
Parlamentní volby budou v polovině dubna
Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil na 13. dubna parlamentní volby. Ty předchozí se konaly v roce 2012 během již probíhající občanské války.
Asad už v soboru řekl, že přistoupí na příměří, ale jenom za podmínky, že „teroristé“ toho nevyužijí k dalším ziskům a země, které je podporují, svou podporu zastaví. Asad za teroristy od začátku konfliktu považuje všechny své odpůrce, tedy i takzvanou umírněnou opozici podporovanou některými zeměmi.
Syrský prezident také projevil záměr převzít kontrolu nad Sýrií a sestavit vládu národní jednoty, která by vypracovala novou ústavu.
OSN: V Sýrii dochází k válečným zločinům - měly by je soudit tribunály
Vyšetřovací komise OSN v pondělí uvedla, že na území Sýrie jsou páchány válečné zločiny. Řešit by je podle komise měly speciální soudní tribunály. Sýrie je podle zprávy „rozdrolená a na pokraji kolapsu“.
Za zločiny je údajně zodpovědná jak syrská armáda, tak radikálové z Islámského státu (IS). „Závažné porušování lidských práv a mezinárodních zákonů v neztenčené míře pokračuje a zhoršuje se, protože zůstává netrestáno. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN nejsou plněny. Vládní síly i Islámský stát páchají zločiny proti lidskosti,“ uvádí se ve zprávě, která vychází krátce předtím, kdy syrský konflikt vstoupí do šestého roku.