Dohodli jsme se s Rusy na příměří v Sýrii, oznámil Kerry

USA a Rusko se podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho dohodly na podmínkách příměří v Sýrii. Dohodu prý stvrdí v nejbližších dnech prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin. Příměří je podmínkou pro obnovu pozastavených syrských mírových rozhovorů.

Sergej Lavrov a John Kerry
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Alexander Shcherbak

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že spolu ministři diskutovali o podmínkách příměří, které se nemá týkat operací zaměřených na organizace, které Rada bezpečnosti OSN považuje za teroristické organizace.

Kerry prohlásil, že Sýrie je nyní „blíž příměří“. Se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem údajně „v principu“ domluvil dohodu o ukončení bojů. Prezidenti Obama a Putin ji podle něj stvrdí osobně „jakmile to bude příhodné“.

Kerry a Lavrov spolu po telefonu jednali o víkendu o syrské krizi několikrát. „Právě jsou dokončovány způsoby ukončení nepřátelských akcí. Nikdy jsme nebyli příměří blíž,“ věří Kerry. Prezidenti Obama a Putin spolu mají o detailech dohody hovořit během nadcházejících dnů.

Kerry: Nemůžeme zaručit, že všichni splní své závazky 

„Mír je lepší než další válka. Politické řešení je lepší než marné pokusy o hledání řešení vojenského, jež přinese další uprchlíky, další radikály, další ničení a zřejmě zničení celé Sýrie,“ řekl Kerry.

Prohlásil také, že snaha o politické řešení nebude úspěšná, pokud prezident Asad zůstane v čele národa. „Nemylte se, odpověď na syrskou občanskou válku nebude nalezena cestou vojenské aliance s Asadem,“ řekl Kerry.

Moskva podle něj nyní musí jednat se syrskou vládou a s Íránem, jako dalším spojencem Damašku, zatímco USA budou jednat s opozicí a mezinárodní skupinou, která usiluje o řešení krize. „Vím, že zbývá ještě hodně práce, a nevím, zda všichni splní své závazky. Za to nemohu ručit, to USA nezajistí,“ řekl Kerry.

Teroristé nesmí využít příměří k upevňování pozic, tvrdí Asad

Své požadavky na příměří už formulovala jak syrská opozice, tak syrský prezident Bašár Asad. První chce, aby klid zbraní dodržovaly všechny strany, k nimž nepatří islámští radikálové, kteří se rozhovorů neúčastní. Mají být také ukončeny blokády měst a propuštěni vězni.

Asad požaduje, aby teroristé příměří nevyužili k posílení svých pozic a aby jim jejich spojenci přestali poskytovat podporu. Za teroristy ale považuje všechny strany bojující proti syrské armádě, tedy i takzvanou umírněnou opozici, která nepatří k islámským radikálům.

„Jsme připraveni zastavit vojenské operace, ale jsou tu i důležitější faktory. Například to, že teroristé toho nesmějí využít k posílení svých pozic,“ řekl Asad v rozhovoru se španělským listem El País. Trvá také na tom, že „ostatní státy, zejména Turecko, nesmějí posílat do Sýrie další teroristy, zbraně ani logistickou podporu“.

Ankara nedávno oznámila, že syrskou válku může ukončit jedině vyslání pozemních jednotek, a to v koalici. K vyslání vojáků je připravena také Saúdská Arábie. K tomu Asad v rozhovoru řekl, že v takovém případě by proti nim syrská armáda postupovala „stejně jako proti teroristům“. „Bylo by to napadení; budeme hájit naši zem,“ řekl prezident.

Syrské mírové rozhovory byly za prostřednictví OSN zahájeny v lednu, avšak od 3. února jsou přerušeny. Opozice svou další účast podmínila právě příměřím a zlepšením situace syrských civilistů. Vláda pak umožnila přístup humanitárních konvojů do pěti obléhaných míst, ale v obležení je podle OSN až půl milionu Syřanů.

Při atentátech zemřelo na 130 lidí

Během dne v zemi při několika atentátech zahynulo téměř 130 lidí. Ráno při dvojím útoku v centru Homsu podle čerstvé bilance vydané organizací ochránců lidských práv (SOHR) zemřelo nejméně 58 lidí. Při pozdějších čtyřech explozích v šíitské čtvrti Damašku, k nimž se přihlásil Islámský stát, přišlo o život podle SOHR 69 osob. 

Útok v Homsu si vyžádal také několik desítek raněných, mezi nimiž je mnoho lidí ve vážném stavu. Nálože vybuchly asi minutu po sobě na silniční křižovatce, tlaková vlna poškodila domy a automobily. K výbuchu došlo ve čtvrti Zahra, obývané hlavně alávity, tedy členy vládnoucího klanu, k němuž patří i prezident Bašár Asad.

Video Zprávy ve 23
video

Homs a Damašek zažily sérii výbuchů

Většinu Homsu kontroluje syrská vláda, ale město je často dějištěm podobných útoků. Lidé hlásící se k radikálnímu Islámskému státu tam v lednu při atentátu zabili 20 osob.