
Sobotka podle české opozice na summitu selhal
Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa představuje výsledek summitu Cameronovo vítězství nad Evropskou komisí a ukazuje slabost a nekompetenci šéfa komise Jeana-Clauda Junckera. Prohlubuje se tím proces diferenciace evropské osmadvacítky a posiluje se dezintegrace, uvedl. Pokud komise rovnou nenavrhne jednání o revizi Lisabonské smlouvy, dojde k jejímu anarchickému rozkladu se všemi důsledky, míní. „Premiér Sobotka už svými vstřícnými postoji k Velké Británii je jedním z těch, kteří na tom mají podíl,“ sdělil Filip ČTK.
„Při jednání s Británií premiér Sobotka promeškal příležitost jasně podpořit Cameronovy reformní návrhy a osvojit si ty z nich, které by byly přínosem i pro ČR,“ tvrdí europoslanec ODS Jan Zahradil. Premiér měl podle něj využít zrovnoprávnění zemí eurozóny s těmi, které eurem neplatí; stejně tak neměl přistoupit na formulaci stále užší Unie, z níž si Británie vyjednala výjimku. Zahradil považuje za nedůstojné, že se Sobotka místo toho soustředil na handrkování ohledně sociálních dávek a přídavků na děti.
„Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů České republiky,“ uvedli Svobodní. Podle jejich předsedy a evropského poslance Petra Macha je výsledkem jednání jedno velké nic. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška ale Unie jasně ukázala, že se umí dohodnout a že jí na setrvání Británie v EU záleží. „Setrvání Británie v EU je pro nás klíčové,“ zdůraznil.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci pro ČTK připomněl, že prezident Miloš Zeman se již dříve vyslovil pro setrvání Británie v EU, a to při příležitosti nedávného setkání s Cameronem. „Pokud jde o pana premiéra, není žádný věcný důvod k hodnocení,“ dodal k Sobotkově postupu na summitu.
Výsledek jednání Británie se zbývajícími zeměmi Evropské unie je velmi dobrý kompromis, a to i přesto, že Londýn prosadil téměř všechny sporné body, řekl České televizi státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle něj by Evropská unie bez účasti Velké Británie byla jako celek slabší.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se po měsících jednání zavázali upravit postavení Británie v EU. Británie se mimo jiné nemusí vzhledem ke své specifické situaci podílet na další politické integraci EU. Dohoda obsahuje i pojistky proti zasahování do finančních záležitostí Británie. Podařilo se najít kompromis v případě přídavků, jež země vyplácí pracovníkům z jiných zemí unie na děti, které zanechali ve své vlasti.
