Za postoje na summitu sklidil Sobotka od opozice kritiku

Kritika na hlavu premiéra Bohuslava Sobotky za jeho postoje na summitu EU se snesla nejen z části pravice, ale i od komunistů. Podle KSČM se Sobotka svým vstřícnými postoji k Británii podílí na dezintegraci Unie. Občanští demokraté tvrdí, že promeškal příležitost podpořit reformní návrhy britské strany, podle Svobodných premiér při prosazování českých zájmů zcela selhal. TOP 09 naopak oceňuje, že se EU dokázala dohodnout.

Video Zprávy v 16
video

Sobotka podle české opozice na summitu selhal

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa představuje výsledek summitu Cameronovo vítězství nad Evropskou komisí a ukazuje slabost a nekompetenci šéfa komise Jeana-Clauda Junckera. Prohlubuje se tím proces diferenciace evropské osmadvacítky a posiluje se dezintegrace, uvedl. Pokud komise rovnou nenavrhne jednání o revizi Lisabonské smlouvy, dojde k jejímu anarchickému rozkladu se všemi důsledky, míní. „Premiér Sobotka už svými vstřícnými postoji k Velké Británii je jedním z těch, kteří na tom mají podíl,“ sdělil Filip ČTK.

„Při jednání s Británií premiér Sobotka promeškal příležitost jasně podpořit Cameronovy reformní návrhy a osvojit si ty z nich, které by byly přínosem i pro ČR,“ tvrdí europoslanec ODS Jan Zahradil. Premiér měl podle něj využít zrovnoprávnění zemí eurozóny s těmi, které eurem neplatí; stejně tak neměl přistoupit na formulaci stále užší Unie, z níž si Británie vyjednala výjimku. Zahradil považuje za nedůstojné, že se Sobotka místo toho soustředil na handrkování ohledně sociálních dávek a přídavků na děti.

„Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů České republiky,“ uvedli Svobodní. Podle jejich předsedy a evropského poslance Petra Macha je výsledkem jednání jedno velké nic. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška ale Unie jasně ukázala, že se umí dohodnout a že jí na setrvání Británie v EU záleží. „Setrvání Británie v EU je pro nás klíčové,“ zdůraznil.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci pro ČTK připomněl, že prezident Miloš Zeman se již dříve vyslovil pro setrvání Británie v EU, a to při příležitosti nedávného setkání s Cameronem. „Pokud jde o pana premiéra, není žádný věcný důvod k hodnocení,“ dodal k Sobotkově postupu na summitu. 

Výsledek jednání Británie se zbývajícími zeměmi Evropské unie je velmi dobrý kompromis, a to i přesto, že Londýn prosadil téměř všechny sporné body, řekl České televizi státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle něj by Evropská unie bez účasti Velké Británie byla jako celek slabší.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se po měsících jednání zavázali upravit postavení Británie v EU. Británie se mimo jiné nemusí vzhledem ke své specifické situaci podílet na další politické integraci EU. Dohoda obsahuje i pojistky proti zasahování do finančních záležitostí Británie. Podařilo se najít kompromis v případě přídavků, jež země vyplácí pracovníkům z jiných zemí unie na děti, které zanechali ve své vlasti.

Video Události
video

Události: Po summitu se všichni tváří jako vítězové