Slavnostní představení lodě se uskutečnilo na kosmodromu v Mohavské poušti v Kalifornii, který zde firma Virgin Galactic vybudovala. Raketoplán pokřtila Bransonova roční vnučka láhví mléka.
Společnost po nehodě v roce 2014, při které zahynul jeden z pilotů, oznámila, že bude v kosmickém vývoji a letech do vesmíru pokračovat. Vyšetřování amerických úřadů ukázalo, že za pádem stojí předčasné spuštění funkce pro sestupný manévr.
Do vesmíru jen na skok
Podle šéfredaktora serveru Kosmonautix.cz Dušana Majera nejde v případě Bransonových letů o „let do vesmíru“ v pravém slova smyslu, ale pouze o „suborbitální skok“. Amatérští astronauti si užijí pětiminutový stav beztíže, pak raketa ztratí rychlost pro setrvání na oběžné dráze a zemská gravitace si ji přitáhne zpět.
O poznání větší zážitek ve vesmíru si koupil například americký milionář Dennis Tito, který strávil v roce 2001 týden na Mezinárodní vesmírné stanici. Povyražení jej ovšem přišlo na 20 milionů dolarů.
Ve vesmíru možná vzniknou i nafukovací hotely
V plánu je i vznik kosmických hotelů, nejblíže k realizaci je podle Majera projekt společnosti Bigalow Aerospace, která sází na nafukovací moduly. Raketa je vynese na oběžnou dráhu, kde se jako balon nafouknou a vytvrdí speciálním materiálem. „Díky tomuto postupu bychom mohli dosáhnout modulů, které mají průměr pět šest metrů, což je nesrovnatelné s tím, co je nyní na ISS,“ poznamenává Majer.
