V Iráku se ztratil radioaktivní materiál použitelný jako zbraň

Irácké úřady pátrají po „velmi nebezpečném“ radioaktivním materiálu, který zmizel před několika měsíci ze skladu na jihu země provozovaném americkou firmou. Irácké úřady se obávají, že materiál o velikosti přenosného počítače může být použit jako zbraň, pokud se dostane do rukou příslušníků Islámského státu (IS). Americká diplomacie však zatím nemá žádné náznaky, že by se tak již stalo.

Podle dokumentu iráckého ministerstva životního prostředí a nejmenovaných úředníků byl materiál, uložený v ochranném pouzdře o velikosti notebooku, ukraden ze skladu v blízkosti jihoiráckého města Basra. Komplex patří americké společnosti Weatherford poskytující servisní služby v těžbě ropy.

Zářič ve formě několikamilimetrové kapsle obsahující až deset gramů radioaktivního iridia-192, který sloužil k defektoskopii, tedy testování kvality součástek používaných pro ropovody a plynovody pomocí gama záření, patřil společnosti se sídlem v Istanbulu. Tento druh iridia se využívá například i ve zdravotnictví při léčbě rakoviny. Podle společnosti Weatherford měla za ochranu materiálu zodpovědnost právě turecká společnost SGS.

V dokumentu ministerstva z konce loňského listopadu se uvádí, že ztráta materiálu představuje bezpečnostní i ekologickou hrozbu. Patří do takzvané druhé kategorie nebezpečnosti radioaktivních zdrojů podle stupnice Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Může způsobit trvalé zdravotní následky u osob vyskytujících se v těsné blízkosti zdroje v řádu minut nebo hodin a může být i smrtelný, pokud je člověk v blízkosti materiálu hodiny až dny.

Americké ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že o ztrátě radioaktivního materiálu ví, zatím ale nezaznamenalo žádné náznaky toho, že by ho získal Islámský stát či jiné extremistické skupiny.