Koně jasně rozlišují lidské emoce: Rozzlobené tváře jim rozbuší srdce

Koně umějí rozlišovat mezi šťastným a rozzlobeným výrazem lidského obličeje. Zjistili to britští vědci ze Sussexské univerzity, kteří po dobu 30 vteřin ukazovali 28 koním velké barevné fotografie různých výrazů tváří a zkoumali jejich reakci. Když koně spatřili snímky rozzlobených mužů, začalo jim srdce bít podstatně rychleji.

Vévodkyně z Cornwallu na Mezinárodní koňské show v londýnské Olympii
Zdroj: ČTK/PA Autor: Chris Jackson

Podle zveřejněné studie zvířata u uvedených fotografií natáčela hlavu tak, aby na snímky viděla levým okem, což je projev spojovaný s negativními stimuly. Informace z levého oka zpracovává pravá mozková hemisféra, tedy oblast, která je podle vědců zaměřená na nepřátelské prostředí.

„Je už dlouho známo, že koně jsou společensky vyspělá zvířata, ale teď je to poprvé, co jsme potvrdili, že mohou rozlišovat mezi pozitivními a negativními výrazy lidského obličeje,“ tvrdí spoluautorka výzkumu Amy Smithová. Zajímavý je podle ní také fakt, že umění „číst“ lidské emoce ovládají koně bez rozdílu druhu.

Zvířata, pocházející z chovů v jižní Anglii, nicméně vykazovala údajně mnohem silnější reakci při demonstraci rozzlobených obličejů než při ukázce těch šťastných. „Rozpoznávání rozzlobených tváří může sloužit jako varovný systém, který umožňuje koním připravit se na negativní lidské chování, například na hrubé zacházení,“ vysvětlila Smithová.

Vladimir Putin na koni
Zdroj: Reuters
Autor: RIA Novosti
Předchozí výzkum Sussexské univerzity z loňského srpna ukázal, že koně umějí 17 různými výrazy obličeje vyjádřit svou náladu. To je prý o jeden výraz více, než je tomu u psů, a o čtyři více než u šimpanzů. Zato kočky prý mají k dispozici výrazů jednadvacet. Takto široký repertoár je prý dán rozsahem pohybu vousů a uší.