Rusko navrhuje 1. březen jako začátek příměří v Sýrii

Podle nejmenovaného západního diplomata citovaného agenturou Reuters navrhlo Rusko na 1. března začátek příměří v Sýrii. Na návrhu prý zatím nepanuje shoda, Spojené státy mají podle agentury vůči některým částem návrhu Mosky výhrady. Právě zastavením ruských leteckých útoků a zlepšením humanitární situace podmiňují zástupci syrské opozice svou další účast na mírových rozhovorech, které mají v Ženevě pokračovat od 25. února.

Následky bojů ve městě Duma nedaleko Damašku
Zdroj: Reuters Autor: Bassam Khabieh

Syrské rozhovory začaly 29. ledna v Ženevě. Zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura je ale minulou středu dočasně přerušil kvůli tomu, že se zatím nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Jednání mezi syrskou opozicí a zástupci vlády v Damašku probíhala nepřímo pomocí prostředníků. Přerušení rozhovorů podle de Mistury neznamená jejich selhání. Nyní by se podle něj měli sejít zástupci zemí ze Západu, ale i z Blízkého východu, které jednání o Sýrii podporují, a prodiskutovat sporná témata.

Na dotaz, zda pojede na další mírové rozhovory, mluvčí opoziční vyjednávací komise (HNC) Sálim Muslát odpověděl: „Ano, pojedeme tam. A byli jsme tam i předtím s tím, že jsme chtěli, aby ta jednání byla úspěšná. Neměli jsme ale seriózního partnera.“ Později Muslát dodal, že na ženevské rozhovory pojedou opoziční představitelé v případě, že „se k dětem dostane jídlo a uvidíme konec ruského bombardování“.

Cítíme z Washingtonu slabost, tvrdí mluvčí syrské opozice 

Na dotaz, co by měl podle něj v souvislosti s rozhovory dělat americký prezident Barack Obama, Muslát řekl: „Myslím, že může zastavit útoky Rusů na Syřany. Jestliže chce zachránit naše děti, nyní je čas říci NE těmto útokům v Sýrii.“

Mluvčí HNC se domnívá, že Američané mohou něco změnit. „Někdo musí zastavit Putina a diktátora v Damašku. Nemyslím si, že je Rusko tak silné. Putin se takto chová jen díky slabosti druhé strany,“ dodal Muslát s tím, že pokud jde o politická rozhodování, z Washingtonu je cítit určitá slabost. „Syrský režim, Rusko a Írán nevidí nikoho, kdo by jim říkal Ne, a proto v Sýrii páchají další masakry,“ uzavřel člen syrské opozice.

Spojené státy obvinil z toho, že nedělají v Sýrii dost, i francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který ve své funkci končí. „Slov je dost, ale u činů je to jinak. A nemyslím si, že závěr mandátu (Baracka) Obamy přiměje (amerického) prezidenta k tak velkému úsilí, jak jeho ministři (veřejně) prohlašují,“ řekl podle agentury AP ministr v narážce na prohlášení jeho amerického kolegy Johna Kerryho.

Fabius, který ve středu oznámil odchod z vlády, se vyjádřil v době, kdy syrské vládní síly s pomocí Ruska a Íránu obkličují syrské město Aleppo, kde působí takzvaní umírnění vzbouřenci podporovaní Západem. Situace posiluje pozici prezidenta Bašára Asada, bez jehož odchodu přitom není možné vyřešit syrskou krizi mírově, dodal Fabius, který řešil všechny ožehavé otázky mezinárodní politiky od jara 2012.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Přinesou boje o Aleppo zvrat v syrské válce?

Ve čtvrtek se v Mnichově sejde mezinárodní skupina pro Sýrii složená ze 17 zemí, která bude jednat o dalším postupu. Rozhovorů by se měli zúčastnit i zástupci syrské opozice, uvedl Sálim Muslát.