Řešení balkánské trasy je pro Česko klíčové, zdůraznil Zaorálek v Makedonii

Dostat pod kontrolu takzvanou balkánskou cestu, kudy do Evropy proudí uprchlíci, je podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka klíčovým zájmem České republiky. Řekl to u příležitosti jednání se špičkami makedonské vlády. Dodal, že nehodlá své partnery mimo Evropskou unii kritizovat za to, co nezvládli, ale přijíždí nabídnout pomoc.

Uprchlíci v Makedonii
Zdroj: Reuters Autor: Marko Djurica

„Kdekdo tu má máslo na hlavě, ale to se tady nesnažíme vypočítávat, my se snažíme situaci řešit,“ prohlásil Zaorálek před jednáním s ministrem zahraničí Nikolou Popoským. „Cítíme, že balkánská cesta je něco, co rozhoduje také o nás,“ dodal.

Jasným dokladem českého odhodlání aktivně pomáhat je podle něj přítomnost 27 českých policistů na řecko-makedonských hranicích.

Právě přechody mezi Řeckem a Makedonií jsou v posledních dnech pod enormním tlakem migrantů. Makedonci totiž chtějí dál pouštět pouze válečné běžence původem ze Sýrie, Afghánistánu nebo Iráku. Přibývá proto pokusů dostat se z Řecka nelegálně.

Video Události
video

Události: Napětí na řecko-makedonském pomezí

Řecko-makedonská hranice by se podle některých hlasů z Evropské unie mohla v budoucnu stát záložní hranicí pro cestu do Unie. Takový scénář by údajně mohl nastat v případě, že se Řecku jako členskému státu schengenského prostoru nepodaří zlepšit kontroly a prověřování migrantů na vlastním území.

Podle Zaorálka je tato varianta zatím předčasná. „Nepředbíhal bych událostem,“ brzdil úvahy o nějakých záložních hranicích. Dodal, že o situaci chce mluvit se zástupci řecké vlády během své čtvrteční návštěvy v Aténách.

Zaorálek hledal cestu pro české firmy

S makedonským ministrem zahraničí Zaorálek hovořil mimo jiné o obchodní spolupráci, migraci a české podpoře začlenění této balkánské země do EU a do NATO. „Česká republika je schopna Makedonii pomoci. Nabízíme materiální pomoc, lidské zdroje a pomoc při regulaci migračního proudu na makedonských hranicích,“ uvedl Zaorálek na twitteru.

Ve Skopje také zahájil česko-makedonské podnikatelské fórum. Obchodní výměna mezi Českou republikou a Makedonií loni dosáhla osmi miliard Kč, Praha by ale obchodní spolupráci ráda zvýšila. České firmy mají podle Zaorálka v Makedonii zájem hlavně o oblast plynárenství, dopravní infrastruktury či výroby zemědělských strojů.

S makedonskými partnery měl Zaorálek v plánu hovořit rovněž o aktuální vnitropolitické krizi v této balkánské zemi. „Chceme, aby tu vládla vláda, která bude mít mandát, která bude partner, a se kterou můžeme zahájit rozhovory o dalším přistoupení k EU,“ uvedl ministr. Vidina budoucího členství v Evropské unii podle něj může zajistit stabilitu Makedonie. „Pokud tuto perspektivu ztratí, tak tu nastane chaos, to víme jistě,“ poznamenal.