Německo pomůže s náporem uprchlíků u tureckých hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Ankaře ostře kritizovala Rusko a syrský režim kvůli náletům na syrské město Aleppo. Turecko a Německo se mimo jiné dohodly, že neprodleně zahájí společnou akci na pomoc syrským uprchlíkům, kteří se po ofenzivě na Aleppo z minulého týdne nahromadili u tureckých hranic. Německo poskytne technickou pomoc a Turecko záchranné složky pro mimořádné události.

Video Studio 6
video

Turecko je připraveno přijmout desetitisíce syrských uprchlíků z Aleppa

„Za poslední dny jsme zděšeni a šokováni utrpením desítek tisíc lidí při bombových útocích a také bombovými útoky, které přicházejí z ruské strany,“ řekla Merkelová s odkazem na bombardování Aleppa.

Syřané se hromadí u hraničního přechodu Kilis, ale Turecko zatím nikomu nedovolilo hranici překročit. Syrské armádní zdroje tvrdí, že vojsko se v nejbližších dnech pokusí obklíčit Aleppo od západu. „Režim v Damašku část Aleppa zablokoval. Pokud jsou civilisté přinuceni k útěku, jsou za našimi branami a nemají jinou možnost, musíme se našich bratrů ujmout,“ konstatoval prezident.

Syrsko-turecká hranice ale zatím zůstává zavřená, pohraničníci pouštějí do Turecka jen nemocné a zraněné uprchlíky. Vicepremiér Numan Kurtulmus televizi CNN-Türk řekl, že na hranici uvízlo asi 30 000 syrských uprchlíků a asi 15 000 jich bylo do země přijato v předchozích pár dnech.

Turecko dosud na svém území přijalo kolem 2,7 milionu Syřanů. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu v sobotu prohlásil, že jeho země zůstává věrna „politice otevřených dveří“. Kdy se hranice otevřou, ale neuvedl. Kurtulmus upozornil, že Turecko se již přiblížilo hranici „absorpční kapacity“ pro přijímání dalších běženců, kterých je celkově v zemi přes tři miliony, včetně Syřanů. 

Turecko - klíč k řešení krize

EU se loni v listopadu v rámci ujednání s Ankarou zavázala poskytnout Turecku finanční pomoc a otevřít některé další kapitoly přístupových jednání, pokud země zajistí zmírnění přílivu uprchlíků. Do Německa jich za uplynulý rok přišlo podle oficiálních údajů takřka 1,1 milionu.

Video Události
video

Merkelová slíbila Turecku společný tým k řešení krize

Merkelová slíbila Turecku společný tým k řešení krize

Merkelová bude v Turecku řešit situaci u hranic se Sýrií

EU pro letošek slíbila tři miliardy eur (81 miliard korun) na zlepšení situace syrských uprchlíků, kteří se nacházejí v Turecku. Na Českou republiku připadá podíl 20,4 milionu eur (551,3 milionu Kč).

Německá kancléřka bude jednat s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem a prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.