Lavina v Tyrolsku zabila pět lidí. Policie potvrdila, že to byli Češi

Lavina v tyrolském Wattenbergu východně od Innsbrucku zasypala skupinu 17 lyžařů. Pět lidí zahynulo - rakouská policie už potvrdila, že šlo o Čechy. Další tři lidé jsou v péči rakouských lékařů v nedaleké nemocnici. Jde o největší tragédii českých lyžařů v zahraničí za posledních více než pět let. Skialpinisté byli podle médií před hrozbou lavin osobně varováni.

„Při sesuvu laviny zahynulo 5 lidí, 2 jsou zraněni a 10 vyvázlo bez zranění. Mělo se jednat o české občany,“ konstatoval šéf policie v Innsbrucku Gerhard Niederwieser. Případ podle českého velvyslance v Rakousku Jana Sechtera na místě řeší český honorární konzulát v tyrolském městě Wattens. 

List Tiroler Tageszeitung uvedl, že lavina široká dva kilometry a vysoká pět metrů zasáhla dvě skupiny českých skialpinistů, kteří stoupali z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na takzvaný Geier, horu ve výšce 2800 metrů nad mořem. Tamní terén je prý náchylný k lavinám, neboť svahy mají sklon kolem 30 stupňů.

Video Události
video

Události: Lavina v Tyrolsku zabila 5 Čechů

Události: Lavina v Tyrolsku zabila 5 Čechů

Události: Rakouská policie potvrdila, že pod lavinou zahynuli Češi

Několika lidem se ze sněhového závalu podařilo za pomoci vlastních sil vyprostit, další zachránila horská služba. Podle dostupných informací byli zraněni nejméně tři lidé. Rakouská média ale upozorňují, že stále není jasné, zda se záchranářům podařilo všechny zasypané vyprostit.

Pokud u sebe mají lavinové vyhledávače, měli by je podle náčelníka horské služby Jeseníky Michala Klimeše záchranáři lokalizovat během několika minut. 

„Byl jsem teď týden v Tyrolsku a každý den tam vyhlašovali lavinové nebezpečí třetího nebo čtvrtého stupně. Znamená to, že svah nad 35 stupňů by vůbec neměl být plánovaný do jakékoli trasy.“

Jan Sechter

velvyslanec ČR v Rakousku

Neštěstí se stalo ve Wattenbergu v Tuxských Alpách východně od Innsbrucku. Lavina se uvolnila ve 12:30 a byla dva kilometry široká a až pět metrů vysoká, uvedla policie. Událo se to v místě, které je vyhrazeno pro výcvik rakouských vojáků. Pokud zde vojsko necvičí, je oblast volně přístupná, uvedla APA.

Část skialpinistů zřejmě patřila k výpravě, kterou organizoval přední český freerider Robin Kaleta. Ten ČTK v telefonickém rozhovoru sdělil, že je v Česku a že přesné informace nemá. „Já jsem tam nebyl, bylo tam víc skupin, byl tam i náš kemp, ale bohužel nevím nic přesnějšího,“ řekl Kaleta.

Freerider ale doplnil, že jeho skupina se pohybovala na svahu o sklonu do 30 stupňů a během výstupu prováděla lavinové testy, které na nebezpečí neukazovaly. „Vypadá to na velmi nešťastnou náhodu,“ řekl.

Kaleta taky uvedl, že zhruba do výšky 2300 metrů nad mořem platil druhý z pěti stupňů lavinového nebezpečí, což značí mírné nebezpečí. Ve vyšších oblastech či na prudkých svazích je vyhlášen třetí stupeň, tedy velké riziko.

Kaleta má na chatě Lizumer Hütte svého známého, který se v neděli vydá do oblasti pádu laviny, aby tam provedl lavinové rozbory a vše zdokumentoval. Získané údaje pak poslouží k objasnění tragédie.

Video Zprávy
video

Lavina v Tyrolsku zasypala 17 lyžařů

V Tyrolsku panuje zvýšené lavinové nebezpečí. Do 14:00 zde zaznamenala horská služba devět sněhových sesuvů. Portál unsertirol24.com uvedl, že při nich byli zachyceni sněhovou masou tři lidé, všichni vyvázli s lehkými zraněními.

Češi byli o lavinovém nebezpečí podle místního hoteliéra osobně i informací na chatové nástěnce informováni. Podobnou informaci zveřejnila i rakouská stanice ORF. „Celkově byla naprosto nebezpečná situace, kterou Češi bohužel ignorovali,“ uvedl reportér ORF. 

Jedna ze skupin na chatě před výstupem na Geier přenocovala, ta druhá se k ní později přidala. Horský záchranář Martin Waldhart řekl, že Češi se pohybovali v naprosto rizikové zóně, ačkoli byli od hoteliéra opakovaně varováni. 

Do hledání lyžařů se zapojili záchranáři z několika středisek s pátracími psy. Na místo bylo vysláno asi pět helikoptér, mimo jiné i jedna vojenská.

Historicky nejhorší katastrofa spojená s pádem laviny, při které zahynuli čeští občané, se udála 31. května 1970 pod peruánským Huascaránem. Lavina ledu a kamení tehdy pohřbila celou čtrnáctičlennou výpravu československých horolezců.

/*json*/{"map":{"lat":47.16775835257767,"lng":11.639907415869155,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Letos na konci ledna zasypala lavina v Rakousku i českou lyžařku spolu se Španělem. Záchranářům se podařilo dvojici rychle vyprostit a letecky přepravit do nemocnice. Oba byli podle policie při vědomí. Neštěstí se stalo ve středisku Penken v tyrolské oblasti Zillertal.

Španěl s 26letou Češkou při jízdě mimo sjezdovku sami sněhovou masu uvolnili. Španělského lyžaře záchranáři lokalizovali pomocí lavinového vyhledávače, který měl u sebe. Češku pak díky tomu, že jí ze sněhu vyčnívaly lyžařské boty.