V diskusi o návrhu reforem EU pokračoval Cameron ve Varšavě

Poláci pracující v Británii by měli mít stejné podmínky jako Britové, řekla na úvod setkání se svým britským protějškem Davidem Cameronem polská premiérka Beata Szydlová. Cameron přijel do Varšavy jednat o britském návrhu reforem Evropské unie, který mimo jiné zahrnuje omezení sociálních výhod pro cizince z EU pracující na ostrovech. Britský premiér se sešel i se šéfem polské vládní strany Jaroslawem Kaczyńským, podle něhož je výsledek jednání pro Polsko ziskem. Britský premiér po jednání ve Varšavě zamířil k rozhovorům o reformách do Dánska.

Beata Szydlová přijala ve Varšavě Davida Camerona
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

„V Británii pracuje přes milion Poláků a já chci poděkovat panu premiérovi, že tam mají tak dobré podmínky. Pracují a spoluvytvářejí hrubý domácí produkt Británie a my bychom chtěli, aby měli stejné podmínky jako Britové,“ řekla na společné tiskové konferenci před setkáním Szydlová v souvislosti s Cameronovým návrhem několikaletého omezení sociální podpory pro zahraniční pracovníky v Británii. Britské požadavky se přitom nevztahují na lidi, kteří již na ostrovech jsou, ale jen na nově příchozí přistěhovalce.

Do unijního summitu, který je plánován na 18. a 19. února a který bude o britském návrhu reforem jednat, chce Cameron získat podporu Polska i ostatních členských zemí. Varšavské jednání bylo považováno za jedno z nejtěžších, neboť Poláci v Británii tvoří nejpočetnější skupinu cizinců ze zemí EU a omezení dávek je ve Varšavě politicky citlivým tématem.

Video Zprávy
video

Poláci pracující v Británii mají mít podle Szydlové stejné podmínky jako Britové

Cameron zdůraznil, že obě země mají řadu společných zájmů, přičemž vedle posilování hospodářského růstu a konkurenceschopnosti evropských zemí se zmínil o zajištění bezpečnosti východních států NATO před možnou ruskou hrozbou. Pro Varšavu je to důležitá otázka a někteří představitelé polské vlády před časem hovořili o variantě výměny souhlasu s omezením dávek za britskou podporu posílení aliančních vojsk v Polsku.

Zatímco Cameron ani Szydlová po setkání s novináři nemluvili, své navazující jednání s britským premiérem komentoval předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Kaczyński, který ho označil za polský úspěch. „Polsko popravdě získalo velmi mnoho, především v otázce sociálního zajištění Poláků, kteří už v Británii jsou,“ řekl po setkání ve varšavském hotelu Bristol muž označovaný polskými médii za faktického šéfa kabinetu. Na přídavky na děti, jejichž posílání do zahraničí se Londýn snaží omezit především, budou mít podle Kaczyńského nárok i nově příchozí Poláci, ačkoli „možná v upravené podobě“.

S Cameronem se prý shodl, že kritika Bruselu týkající se rázných změn polských zákonů o ústavním soudu či veřejnoprávních médiích je neopodstatněná. Jednali prý rovněž o posilování východního křídla NATO.

Došlo i na opačný kurz kritiky, kdy Unie v poslední době na adresu Polska nešetřila ostrými slovy za kontroverzní kroky tamní vlády, které podle unijních lídrů ohrožují demokracii. Podle mnohých je mozkem změn justičních i mediálních zákonů právě Kaczyński. „Mluvili jsme i o tom neuvěřitelném útočení na Polsko, o všech těch nesmyslech, jak je demokracie v Polsku ohrožená. A v tom se naprosto shodujeme, takže to jsem s naší schůzkou velmi spokojený,“ řekl předseda PiS.

Jaroslaw Kaczyński po jednání s Davidem Cameronem
Zdroj: Reuters
Autor: Kacper Pempel

Cameron hodlá reformu v případě jejího schválení členskými zeměmi EU využít v referendu o setrvání Británie v Unii. Britský ministerský předseda slíbil referendum do konce příštího roku, ale podle britských médií se je chystá vyhlásit zřejmě již na letošní červen.

Návrh dohody představený v úterý předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem počítá se změnami ve čtyřech oblastech. V té nejdiskutovanější Londýn s Bruselem předběžně dohodl, že členské země EU by měly mít právo až na čtyři roky omezit cizincům z Unie přístup k některým dávkám.

Polská premiérka novinářům řekla, že v dalších třech oblastech má Londýn polskou podporu. Jde o posilování rolí národních parlamentů, silnější vliv zemí mimo eurozónu na dění v jádru Unie a opatření na podporu konkurenceschopnosti a hospodářského růstu zemí EU. „Souhlasím s paní premiérkou, že bude lepší, pokud Británie zůstane v Unii, ale musí být reformovaná. Pokud se nám ty změny podaří prosadit, bude to výhodné pro Británii, pro Evropu i pro Polsko,“ řekl Cameron.