Průzkum před primárkami v New Hampshiru favorizuje Trumpa a Sanderse

Jednoznačné vítěze by mohly mít úterní primárky v New Hampshiru. Z prvních průzkumů po premiérovém nominačním souboji amerických prezidentských kandidátů vyplývá, že mezi republikány dominuje miliardář Donald Trump a voliči demokratů dávají přednost vermontskému senátorovi Berniemu Sandersovi.

Donald Trump na setkání s policisty v New Hampshire
Zdroj: Reuters Autor: Carlo Allegri

Aktuální průzkum univerzity v Massachussetts přisuzuje Trumpovi podporu 36 procent lidí, kteří se chystají v New Hampshiru hlasovat v rámci republikánských primárek. Na druhé místo se po úspěchu v Iowě vyšplhal dosud v průzkumech většinou třetí senátor Marco Rubio, který s 15 procenty o jeden bod přeskočil texaského senátora Teda Cruze.

Americká média však upozorňují na fakt, že i v Iowě měl realitní magnát podle průzkumů několikaprocentní náskok před Cruzem, avšak nakonec odešel o čtyři procenta poražen. Na rozdíl od silně nábožensky orientovaných voličů podporujících v Iowě Cruze je však značná část obyvatel New Hampshiru méně konzervativní, což by podle analytiků mohlo hrát do karet Rubiovi, ale i Trumpovi.

Právě na floridského senátora se v posledních dnech soustředí slovní výpady současných či bývalých guvernérů Chrise Christieho, Jeba Bushe či Johna Kasiche, kteří považují New Hampshire za možná poslední šanci zvrátit nepříznivý vývoj svých prezidentských kampaní.

Zatímco Bush prohlásil, že čtyřiačtyřicetiletý Rubio nemá dost zkušeností na to být prezidentem, Christie varoval republikánské voliče, že působení Rubia v Bílém domě by mělo stejný výsledek jako úřadování současného prezidenta Baracka Obamy, což je pro většinu republikánských kandidátů tím nejhorším přirovnáním.

Bernie Sanders na vystoupení v New Hampshire
Zdroj: Reuters
Autor: Rick Wilking

V demokratickém táboře sice na celostátní úrovni v průzkumech stále vede někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová, v New Hampshiru si však upevnil náskok Sanders, který podle médií těží především z toho, že je senátorem za sousední Vermont. Hlas mu ve zmíněném průzkumu bylo ochotno dát 58 procent voličů, zatímco Clintonovou by volilo 36 procent.

/*json*/{"map":{"lat":43.93646529279434,"lng":-72.38704362232227,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":42.27730877423709,"lng":-93.6474609375,"type":"1","description":"Iowa"},{"lat":43.41302868475145,"lng":-71.795654296875,"type":"1","description":"New Hampshire"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/