V autech s dětmi a těhotnými si už kuřáci v Itálii nezapálí - a ani neodhodí nedopalky

Kuřáci v Itálii čelí od úterka dalším zákazům, které trestají kouření v automobilech, v nichž jsou děti či těhotné ženy. V zemi, kde již několik let platí zákaz kouření v restauracích či kancelářích, se rovněž nově nesmějí odhazovat cigaretové nedopalky na ulici.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Suzanne Plunkett

Kuřákovi, který bude přistižen se zapálenou cigaretou v ruce v autě, v němž zároveň bude dítě či těhotná žena, hrozí pokuta až 500 eur (13 500 korun). Italská vláda, podle níž v zemi každoročně v souvislosti s kouřením zemře 70 000 až 83 000 lidí, se novými opatřeními snaží snížit toto číslo a zároveň zabránit tomu, aby závislosti na tabáku propadali mladí lidé.

Trestat se v Itálii nově bude rovněž odhazování cigaretových „špačků“ na ulici, což je součástí další normy zakazující mimo jiné i vyplivování žvýkaček. Tyto zákazy podle zákonodárců motivuje pro změnu snaha o čistší podobu mnohdy velmi špinavých italských měst.

Zákaz kouření v autech s nezletilými platí již několik let například v Austrálii, Bahrajnu, Kanadě, na Kypru, ve Francii, ve Spojených arabských emirátech, Jihoafrické republice  a v některých amerických státech. Od loňského října vstoupil takový zákon v platnost v Anglii a Walesu. Řidičům a spolucestujícím, kteří jej zde poruší, hrozí pokuta ve výši až 50 liber (téměř 1850 korun). Zákaz platí i v případě otevřených bočních nebo střešních oken, nikoli však v kabrioletech se staženou střechou. Obdobný zákon by měl letos schválit také skotský parlament.

Podle britské organizace British Lung Foundation bojující proti plicním chorobám je pasivnímu kouření v automobilech každý týden vystaveno více než 430 000 britských dětí. Vystavení kouři zvyšuje riziko astmatu, zánětu mozkových blan a může vést i k náhlým úmrtím malých dětí.