Češi našli v Egyptě unikátní člun starý 4500 let

Čeští archeologové nalezli v Egyptě unikátní 18 metrů dlouhý dřevěný člun starý 4500 let. Po setkání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a egyptským ministrem pro památky Mamdúhem Damatím to v Káhiře oznámil ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta. Nyní se budou egyptologové snažit zjistit, komu člun patřil.

Čeští archeologové objevili v Egyptě loď pro duši nebožtíka
Zdroj: ČT24

„Právě v tuto chvíli jsme mohli oznámit náš poslední objev, výsledek dlouhodobé práce z loňské sezony. Jednalo se o unikátní nález člunu, který je víc jak osmnáct metrů dlouhý,“ uvedl Bárta. Unikátní plavidlo pochází podle něj z doby třetí dynastie, tedy přibližně z 27. století před naším letopočtem.

„Navíc člun se nachází v blízkosti hrobky, která víceméně pochází z doby slavného stavitele stupňovité pyramidy a panovníka Džosera, takže majitel tohoto člunu a hrobky, ke které patří, musel být naprosto unikátní postavou doby 3. dynastie,“ dodal Bárta.

Objev vědci učinili v loňském roce v Abúsíru na pohřebišti úředníků doby Staré říše nedaleko hrobky, kterou našli již v roce 2009. Jméno majitele hrobky ale kvůli poškození není známé.

/*json*/{"map":{"lat":29.89823766427915,"lng":31.202930905831153,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Majitelem byl zřejmě člen královské rodiny

Dřevěná prkna člunu byla kdysi spojena dřevěnými čepy, které se stále nacházejí na svém původním místě. Pouštní písek zachoval i rostlinná vlákna, která byla uvázána do silných svazků a lan umístěných uvnitř lodi v místě spojů prken.

„Skutečně se jedná o velmi neobvyklý nález, jelikož lodě takové velikosti a konstrukce byly v této době určeny pouze pro nejvýznamnější členy společnosti, což byly osoby patřící do královské rodiny,“ dodal Bárta.

Video Události
video

Události: Čeští archeologové objevili v Egyptě unikátní loď

Události: Čeští archeologové objevili v Egyptě unikátní loď

Zpravodaj ČT: Česko má na Blízkém východě dobré jméno

Zaorálek jednal o politice i egyptologické výstavě

Bárta o nálezu veřejně informoval krátce po skončení schůzky českého ministra zahraničí Zaorálka a egyptského ministra pro památky Damatího. „Je to vůbec poprvé, kdy byla poblíž podobné hrobky nalezena taková loď,“ řekl českým novinářům Damatí, který ocenil českou expedici a řekl, že mají vždy velmi dobré objevy.

Zaorálek, jehož tématem jednání v Egyptě je kromě politických a hospodářských otázek také uspořádání velké egyptologické výstavy v roce 2019 v Praze. Zaorálek podle svých slov ministra Damatího pozval do Prahy na návštěvu, která by se mohla spojit právě s konáním významné výstavy za tři roky. Rozkládat by se měla na tisíci metrech čtverečních a mělo by na ní být vystaveno 100 až 150 artefaktů.

„Poprvé v historii by čeští egyptologové takto prezentovali i řadu těch objevů, které učinili za poslední desetiletí,“ uvedl Zaorálek. „Pan ministr mě ujistil, že z egyptské strany udělají všechno pro to, aby bylo možné poskytnout řadu vykopávek,“ dodal s tím, že výstava bude mimořádná a její rozsah překročí hranice České republiky.

Šéf české diplomacie by se dnes měl na závěr své návštěvy Egypta setkat ještě s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a svým protějškem Samím Šukrím.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s egyptským ministrem pro památky Mamdúhem Damatím
Zdroj: ČTK
Autor: Tereza Šupová

Český egyptologický ústav je v současné době jedním z nejprestižnějších světových pracovišť, která se zabývají výzkumem starověkého Egypta. Koncese v Abúsíru jižně od Káhiry představuje tradičně největší českou vědeckou expedici v zahraničí.

Poslední velký objev oznámilo egyptské ministerstvo pro památky loni v lednu, kdy sdělilo, že Češi našli hrobku dosud nedoložené královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa, který vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety.