V Doveru bitky kvůli migrantům, šéfka německé AfD připouští střelbu do uprchlíků

V jihoanglickém Doveru se střetli odpůrci imigrantů z ultrapravicových hnutí a členové protirasistických skupin. Nejméně šest lidí bylo zraněno. Policie zatkla devět osob a zabavila přes dvacítku zbraní. Dover leží jen 34 kilometrů od francouzského města Calais, odkud se snaží tisíce uprchlíků dostat do Británie.

Protestů v Doveru se zúčastnila odnož ultrapravicové britské Národní fronty a několik místních organizací jako Jihovýchodní aliance nebo Kentští patrioti. „Právě hrabství Kent s přístavem Dover je vystaveno většímu přílivu uprchlíků. Jen několik desítek kilometrů přes Lamanšský kanál je uprchlický tábor v Calais,“ připomněl spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Úřady v Kentu tento týden varovaly, že nezvládají příliv běženců – především dětí, pro něž potřebují najít okamžitou péči a náhradní rodinu.

Odpůrci protestů byli hlavně z levicové Antifašistické ligy. Na místo přijely speciálními autobusy z Londýna. „Jde o celobritskou organizaci, která má za to, že by Británie měla být vůči uprchlíkům mnohem mírnější než dosud,“ podotkl Kytka.

Video Spolupracovník ČT Kytka: Britská společnost je v otázce uprchlíků rozdělená
video

Spolupracovník ČT Kytka: Britská společnost je v otázce uprchlíků rozdělená

Spolupracovník ČT Kytka: Britská společnost je v otázce uprchlíků rozdělená

Pochod stoupenců krajní pravice začal v sobotu po poledni na náměstí v Doveru. Lidé odsuzovali „příchod spodiny z třetího světa“ do Británie. Jeden z řečníků dokonce vyzval labouristickou poslankyni tmavé pleti Diane Abbottovou, aby se „vrátila, odkud přišla“.

Pořádkové síly zasáhly ve chvíli, kdy po sobě příslušníci obou skupin začali házet kameny, cihly, petardy a dýmovnice. Jeden z manifestantů skončil se zlomenou rukou, pět dalších s lehkými zraněními.

Vyara Gylsenová, která patří k táboru antifašistů, řekla, že potyčky nastaly, když se skupině příslušníků krajní pravice podařilo protrhnout policejní kordon, jenž obě skupiny odděloval. Pravicoví demonstranti pak začali na oponenty útočit tyčemi, holemi a lahvemi, z druhé strany začaly létat cihly.

„Dlouho to bylo jenom postávání, protože policii se dařilo zabránit kontaktu. Pak si ale fašisté našli průchod a začal boj,“ citoval Gylsenovou list The Guardian. „Byl to jeden z nejtvrdších protestů, kterého jsem se zúčastnila,“ řekla.

Britové jsou po vlně sexuálních útoků ostražití

Britská vláda se z obav z přetížení sociálního systému pokouší omezit migraci jak z Evropské unie, tak z jiných částí světa.

Samotní Britové jsou v názoru na migrační krizi rozděleni. „Na jednu stranu existují sbírky na pomoc žadatelům o britský azyl, kteří uvízli v Calais. V některých případech se Britové snaží dostat uprchlíky do Británie na vlastní pěst,“ poznamenal Kytka.

Po silvestrovských sexuálních útocích a krádežích v německých městech se ale začíná britská společnost uzavírat. „Když čtete dnešní nedělníky, můžete nabýt dojmu, že Británii hrozí okamžitá invaze uprchlických hord a mezi nimi potenciálních teroristů,“ konstatoval spolupracovník ČT.

Tvrdší postoj vůči migrantům už zaujal i Berlín. Loni do Německa přišlo rekordních 1,1 milionu běženců a vládní koalice chce letos jejich počty redukovat. Kancléřka Angela Merkelová v sobotu prohlásila, že očekává, že se uprchlíci ze Sýrie a Iráku po ukončení konfliktu na Blízkém východě vrátí do vlasti. 

Ochrana, kterou jim na základě takzvané ženevské konvence poskytují v Německu, je prý časově omezená na tři roky. „Bojím se, že konflikt v Sýrii bude trvat dalších pět let a potom se už těžko říká rodině se třemi dětmi, které zapomínají psát arabsky a mluví líp německy než arabsky, že by se tedy měly vrátit konečně domů,“ poznamenal šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Šéfka AfD: Použití zbraní jako poslední možnost

Svými výroky šokovala předsedkyně německé pravicové populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová, která řekla regionálnímu listu Mannheimer Morgen, že ilegální přechod migrantů z Rakouska musí být zastaven, a to i za cenu toho, že by policie začala na uprchlíky střílet. „To říká zákon. Také nechci, aby k tomu došlo, ale využití ozbrojených sil je poslední možnost,“ podotkla politička.

Šéfka AfD Frauke Petryová
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Bernd von Jutrczenka

Sociálně-demokratický politik Thomas Oppermann v této souvislosti připomněl, že „poslední německý politik, který nechal střílet na uprchlíky, byl Erich Honecker“ – vůdce komunistického východního Německa.

Samotná Německá policejní unie pak zdůraznila, že policisté by do migrantů nikdy nestříleli. Prohlášení německé političky označili za „radikální a nelidské“.