Timmermansovy výroky zpochybňuje i samotný Frontex

Výroky místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse o podílu ekonomických migrantů na celkovém přílivu běženců je podle bruselských médií zavádějící. Server EUObserver zmiňuje, že údaje unijní agentury Frontex i OSN, na které se Timmermans odvolával, hovoří v opačném duchu – většina migrantů prý stále pochází ze zemí, kde probíhá válečný konflikt.

Timmermans podle portálu začátkem týdne řekl nizozemské rozhlasové stanici NOS, že takzvaní ekonomičtí přistěhovalci tvořili v prosinci celkově asi 60 procent cizinců mířících do Evropy. Uprchlíků z oblastí konfliktů a s právem na azyl tak podle něj bylo jen 40 procent. Mluvčí Evropské komise Timmermansovy výroky později mírnila, když uvedla, že se opíral pouze o údaje za loňský prosinec.

To potvrdilo i následné sdělení agentury Frontex a UNHCR – téměř 90 procent lidí, kteří v prosinci připluli přes moře do Evropy, pocházelo ze zemí, kde zuří války či větší konflikt. Agentury upřesnily, že podíl Syřanů mezi migranty se sice snížil na asi 39 procent, ale zvýšil se počet Iráčanů, kteří jako Afghánci představovali zhruba 24 procent běženců, kteří přijeli v prosinci do Řecka.

Podle zástupce UNHCR v Řecku Philippa Leclerka ekonomičtí migranti, kterým by se měl urychleně zajistit dobrovolný či nucený návrat do zemí původu, tvoří jen kolem deseti procent.

Portál ve svém čtvrtečním komentáři neuvedl, jak k velmi rozdílným tvrzením eurokomisaře a specializovaných agentur mohlo dojít. Timmermans se k tomu dosud také nevyjádřil.

  • Ekonomičtí migranti, kteří využili současné uprchlické krize, pocházejí hlavně z Maroka a Tuniska. Do Evropy se snaží dostat přes Turecko a podle Timmermanse musejí být rychle posláni zpět. S repatriací to ale není snadné. EU si v tomto týdnu stěžovala na problémy s deportací migrantů do Pákistánu a Maroka.