Dánové si už Aj Wej-wejova díla neprohlédnou: Umělec je na protest stahuje

Čínský aktivista a výtvarník Aj Wej-wej se rozhodl stáhnout svá díla z dánských muzeí kvůli novým azylovým zákonům, které mají umožnit zabavování cenností imigrantům. Umělec na sociálních sítích oznámil, že už nechce vystavovat svá díla v muzeu ARoS v Aarhusu a v kodaňské Faurschouově nadaci.

Aj Wej-wej s afghánskými uprchlíky na Lesbosu
Zdroj: Reuters

Aj volal majiteli Faurschouovy nadace, aby ho o svém rozhodnutí informoval. Muzeum původně plánovalo prodloužení výstavy, nakonec ji ale s okamžitou platností ukončilo. „Dá se říct, že je to škoda, protože Aj Wej-wejovo umění v tak velké míře pojednává o svobodě a lidskosti,“ uvedla kurátorka Jennie Haagemannová.

Představitelé muzea ARoS uvedli, že zatím nemají více informací než ty, které Aj umístil na Twitteru a Instagramu. Jeho díla jsou v aarhuském muzeu součástí výstavy nazvané Nová dynastie - vytvořeno v Číně. Ředitel muzea Erlend Hoeyersten podotkl, že si velmi váží Ajovy kritiky dánské imigrační politiky, ale také je podle něj „nerozumné, aby byl všechen lid trestán za vládní politiku“.

Dánský parlament v úterý zpřísnil azylové zákony, podle nichž úřady mohou v rámci spoluúčasti na financování péče odebírat žadatelům o azyl cennosti a hotovost nad 10 000 dánských korun (36 000 Kč). Proti novým pravidlům protestovala řada organizací hájících lidská práva.

Aj Wej-wej s kostičkami Lega – jedním ze symbolů Dánska
Zdroj: Reuters
Autor: Ai Weiwei Studio

Aj Wej-wej chce na řeckém ostrově Lesbos vytvořit památník, který připomene osudy migrantů připlouvajících z Turecka do Evropy. Zřejmě nejznámější současný čínský umělec příští týden navštíví Českou republiku. Osobně se zúčastní vernisáže svého díla Zvěrokruh u pražského Veletržního paláce a vystoupí také v Knihovně Václava Havla.

Loni Aj Wej-Wej požádal dánskou firmu Lego o zásilku kostek, z nichž hodlal vytvořit dílo o politickém disentu. Výrobce mu odmítl kostky prodat s tím, že nikdy nedodával hračky přímo nikomu, kdo chtěl s jejich pomocí vyjádřit nějaké politické stanovisko. Aj Wej-Wej společnost obvinil z cenzury a diskriminace. V lednu pak výrobce hraček oznámil, že mění politiku týkající se hromadných nákupů a nebude již od svých zákazníků požadovat, aby uváděli, k čemu kostky hodlají použít.