Německou armádu čeká po letech úspor masivní modernizace

V přepočtu asi 3,5 bilionu korun dá Německo v příštích patnácti letech na modernizaci armády. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na ministryni obrany. V přepočtu na jednotlivé roky bude Berlín dávat skoro dvojnásobek toho, co dosud. Peníze využije na nákup vojenského vybavení - třeba bojových letounů.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Ralph Zwilling

V průměru dostane německá armáda ročně devět miliard eur. „Ač je Německo velmi bohatý stát, tak vydává na své ozbrojené síly relativně málo. Patřilo dokonce ke spodní hranici států, které v procentu HDP byly níže, než bylo doporučováno ze strany NATO,“ uvedl generál Jiří Šedivý.

Peníze půjdou na nákup vojenského vybavení od brýlí pro noční vidění až po bojové letouny. Podle agentury Reuters chce Berlín klást důraz na zahraniční mise.

„Německo chce hrát mnohem významnější roli, než tomu bylo v minulosti. Řídilo se ustanoveními o nepoužívání armády mimo území Německa, která vznikla po druhé světové válce. To se změnilo během krize na Balkáně, kdy Němci mohli vyslat vojáky i mimo své území. Od té doby se neustále zvyšuje využívání ozbrojených sil v zahraničí,“ konstatoval Šedivý.

Video Generál Šedivý: Němci se snaží vybudovat vyváženou armádu
video

Generál Šedivý: Němci se snaží vybudovat vyváženou armádu

Generál připomněl, že na Německo tlačili a tlačí spojenci a snaží se Berlín přimět k větší odpovědnosti. Německo loni v prosinci odsouhlasilo, že na Blízkém východě podpoří mezinárodní koalici proti Islámskému státu zapojením několika letounů typu Tornado.

Německý bundeswehr má v současné době 177 tisíc vojáků, ještě v roce 1990 jich bylo takřka 600 tisíc. Zmocněnec pro záležitosti armády Hans-Peter Bartels nedávno ve své výroční zprávě vyzval k navýšení vojenského rozpočtu a k posílení početního stavu.

Generál Šedivý: Němci mají zastaralou těžkou techniku

„Pokud jde o výbavu, německá armáda je stále spojena s dobou minulou. Byla určena, aby v rámci NATO bránila svoje území. Má velké procento tankové a těžké techniky, ta je ale poměrně zastaralá. To se týká tanků Leopard, které jsou v několikanásobné verzi modernizovány, tak i obrněných transportérů. To jsou věci, které Německo musí začít rychle obměňovat,“ dodal Šedivý.