Izraelský exprezident Peres opět leží v nemocnici

Bývalý izraelský prezident Šimon Peres byl opět hospitalizován kvůli bolestem na hrudi. Jeho mluvčí uvedla, že Peres zůstane přes noc v nemocnici na pozorování.

Šimon Peres
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michel Euler

Lékaři se podle mluvčí rozhodli pro hospitalizaci, když při nedělním ošetřování Perese v jeho domě zjistili „mírně nepravidelný srdeční tep“. Dvaadevadesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír se teprve v úterý vrátil z pětidenního pobytu v nemocnici. Během něj mu lékaři provedli menší chirurgický zákrok poté, co prodělal malý srdeční záchvat.

Peres se poprvé stal ministrem již koncem 60. let a poté vystřídal řadu vládních křesel. Kromě jiného byl dvakrát premiérem, třikrát ministrem zahraničí a dvakrát ministrem obrany.

Členem parlamentu byl s krátkou přestávkou v roce 2006 od roku 1959 do zvolení prezidentem v roce 2007. Nejvyšší funkci pak zastával až do roku 2014. V roce 1994 spolu s tehdejším premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem obdržel Nobelovu cenu za mír za historickou mírovou dohodu s Palestinci.