Wi-Fi začíná být přežitek – superrychlé připojení zajistí LED diody

Ještě rychlejší a bezpečnější – nové síťového připojení LiFi má překonat dosud dobře známého staršího bratra Wi-Fi. Nová forma bezdrátového připojení počítačů je založená na obyčejných LED diodách a dosahuje několikanásobně vyšší rychlosti. Navíc se dá využít v nemocnicích nebo letadlech, tedy v prostředích, kde tomu doposud bránily bezpečnostní předpisy.

Video Horizont ČT24
video

LED diody umožní super-rychlé připojení

Běžné diody svítí v lampičkách, automobilech nebo přenosných svítilnách. Už brzy ale můžou Přenášet stovky gigabajtů dat do mobilních telefonů a notebooků. „S diodami, které jsou v současnosti na trhu, se můžeme dostat až na rychlost 1 GB za sekundu,“ uvádí šéf společnosti Deepak Solanki.

Komunikace probíhá díky světlu ve viditelném spektru. Technologie je tak využitelná jen v interiéru, ale neruší běžné přístroje. „Světlo neproniká skrze zdi, takže někdo mimo místnost nebude schopen narušit vaši bezdrátovou komunikaci,“ dodal šéf výzkumu pureLiFi Harald Haas.

Existuje už několik firem, které se využitím nové technologie zabývají. Hlavním úkolem je pokusit se odstranit nevýhody vůči Wi-Fi a plně rozvinout její silné stránky. Vývojářské firmy nešetří optimismem. Podle jejich plánů by se první přístroje vybavené LiFi mohly na trhu objevit už do konce roku 2016.