Příběh amerických rukojmí v Íránu – drama i při návratu domů

Po dlouhých měsících v zajetí se už viděli doma, přesto nebyl pro propuštěné Američany nedělní odlet z Íránu o nic méně dramatický. Pět Američanů – voják, pastor, novinář a jeho rodina – jsou na svobodě v rámci výměny vězňů. Právě příbuzní jednoho z propuštěných se mohli stát komplikací, která na poslední chvíli vše zhatí. Celou situaci Američané zpětně popsali po návratu domů.

Video Horizont ČT24
video

Dramatický návrat domů pohledem aktérů

Mezi čtveřicí propuštěných, která má íránské i americké občanství, byl zpravodaj amerického listu The Washington Post v Íránu Jason Rezaian. Dalšími propuštěnými jsou křesťanský pastor Saeed Abedini, bývalý příslušník amerického námořnictva Amir Hekmati a Nosratollah Khosravi-Roodsari. Ten ale na palubě letadla údajně nebyl.

Rezaian byl loni v říjnu v Íránu shledán vinným ze špionáže a odsouzen do vězení; výše trestu však zveřejněna nebyla. Abedini byl v roce 2012 uvězněn kvůli údajnému šíření křesťanství, za což dostal osm let. Hekmati byl zadržen v roce 2011 a později odsouzen za špionáž.

Jason Rezaian
Zdroj: Reuters
Autor: Zoeann Murphy

Pátý propuštěný, student Matthew Trevithick, který podle prohlášení rodiny odjel do Íránu na intenzivní jazykový kurz, strávil ve vězení 40 dní. Byl v Íránu osvobozen separátně, nikoli v rámci dvoustranné dohody. Domů odcestoval už v sobotu.

Propuštění vězňů bylo ohlášeno v sobotu, tedy téhož dne, kdy MAAE oznámila, že Íránci dodržují svoji dohodu s mocnostmi o íránském jaderném programu a kdy USA a Evropská unie rozhodly o ukončení protiíránských sankcí. Američané omilostnili sedm íránských vězňů, z nichž šest má americko-íránské občanství.