Na přečiny běženců upozorňují třeba zaměstnanci policejní stanice v hamburské čtvrti Reeperbahn. Už během silvestrovské noci tam sepisovali první obvinění ze sexuálních útoků, jejich nadřízení se prý ale k incidentům zachovali podezřele přezíravě – ať už kvůli lenosti, či záměrně.
„Píšeme zprávy, které samozřejmě vidí služební a policejní vedení. Dostávám ovšem velmi málo doplňujících dotazů. Vezmou to na vědomí, a to je vše,“ popisuje policistka Christine Höxtermannová medoty, na které si prý stěžuje řada jejích kolegů.
V Hamburku, stejně jako v Kolíně, začal skutečný rozměr silvestrovského dění vycházet najevo až s odstupem řady dní. Policie nicméně tvrdí, že původ podezřelých záměrně netajila. Jako obvykle se prý držela kodexu, podle kterého může národnost pachatelů zveřejnit, jen pokud k tomu má pádný důvod.
Běženci byli za loňský rok v Německu trestáni celkem ve 140 tisících případů. Údaj, který na první pohled vyznívá varovně, ale statisticky nijak nevybočuje z celospolečenského průměru. Jinými slovy: Mezi migranty není nijak více zločinců než mezi Němci. Problémem proto není množství případů, ale spíš jejich koncentrace na konkrétních místech.

Kritika zevnitř policie kvůli deliktům migrantů
Množí se lokality, kde k deliktům uprchlíků dochází stále častěji. Podobnou zkušenost mají v hornosaském Braunschweigu – tamní šéf kriminalistů Ulf Küch se proto rozhodl zřídit speciální tým, který měl vyšetřovat nárůst krádeží a vloupání. Podle jeho slov prý následovala nervózní reakce ze strany politiků. „Nadhazovali otázku, jestli naše vyšetřování nezneužijí rasistické skupiny k přihřívání své hnědé polévky,“ zmiňuje.
Právě váháním po Silvestru dali policisté a politici munici svým kritikům. Jejich obviněním kvůli mlčení nově čelí i starostka Kolína nad Rýnem. Tvrdí, že se o národnostech podezřelých ze sexuálních útoků dozvěděla až 7. ledna z médií. Podle deníku Rheinische Post jí ale policie výsledky pátrání oznámila už o dva dny dříve.