Vědci hlásí nález ztraceného města v Hondurasu

Nehostinná džungle středoamerického Hondurasu ukrývala tisíc let staré ztracené město. Se slibnou zprávou přišli tamní archeologové a rovnou naznačili, že klidně může jít o bájné království někdejšího opičího krále, které kdysi fascinovalo americké badatele i čtenáře. Doklad předkolumbovské kultury nesou nalezené rituální stolce, zdobené nádoby nebo stylizované sochy zvířat.

Video Horizont ČT24
video

Vědci nalezli doklad dalšího města předkolumbovské éry

Po stopách města ukrytého v honduraské džungli se údajně vydal i první velký kolonizátor Střední Ameriky – Španěl Hernán Cortéz. Lokalitu si představoval jako pohádkově bohaté město z bílého kamene, o 400 let později spojil Theodor Morde představivost s badatelskou vášní a oživil mýtus „království opičího krále".

Aktuální objevy jsou podle vědců méně senzační, ale o to cennější. „Mluvíme tu o nálezech z roku tisíc až dvanáct set po Kristu, tyto informace ale musíme potvrdit,“ uvádí ředitel honduraského archeologického institutu Virgilio Paredes.

Vědci pracují na východě země, zhruba tři sta kilometrů od hlavního města. Mezi jejich objevy patří zdobené nádoby a rituální stolce, které zřejmě používali jen náčelníci. Cenným artefaktem je i socha znázorňující jaguára, který je pro zdejší náboženskou kulturu typický. Dosud znalci popsali a zakonzervovali asi šest desítek artefaktů. Pokračovat budou kolem uměle vytvořených kopců ve tvaru pyramid, které v oblasti pomohla vytipovat letadla.

O jak významný objev pro Honduras jde, dokládá i osobní návštěva prezidenta Juana Hernándeze. „Dnes jsme ukázali světu dva artefakty, ale už můžeme snít o tom, co všechno země vydá v dalších třech, čtyřech, dvaceti nebo padesáti letech,“ komentovala hlava státu.

Odkryté město sice nepatří k sousední mayské kultuře, říše z poloostrova Yucatán ale měla podle vědců na ukryté město nepochybný vliv.