Ficova vláda před volbami zlevnila základní potraviny. V obchodech u nich musí být výrazná cedulka

Slovenská vláda snížila DPH u vybraných potravin z 20 na 10 procent. Lidi ušetří při nákupu chleba, mléka, másla a čerstvého nebo chlazeného masa. Kabinet uvažuje o nižší dani i na další produkty – právě způsob rozdělení potravin do dvou daňových sazeb ale kritizuje opozice. Například za zmiňovaný chléb lidé zaplatí méně, zatímco rohlíky z hlediska sazby zůstanou mimo „základní“ potraviny.

Video Události
video

Další Ficův tah: Nižší daně u základních potravin

U každé zlevněné položky nyní musí zákazníky v obchodě upozornit výrazná cedulka. Nejmarkantněji se rozhodnutí vlády projevilo u čerstvého masa – kilogram nyní vyjde o více než deset korun levněji. Při běžném nákupu potravin tak lidé v průměru ušetří zhruba jedno euro.

Premiér Robert Fico oznámil, že nižší daň z přidané hodnoty by se mohla týkat i dalších potravin. Podle něj to ale bude úkol pro novou vládu. „V našem případě jsme si řekli, že jdeme jen na základní potraviny, které lidé nejčastěji kupují,“ vysvětlil šéf kabinetu.

Snížení DPH na vybrané potraviny dva měsíce před volbami ale kritizuje opozice. Podle ní se tím sociální demokracie pouze podbízí voličům. Zároveň se jí ale nelíbí, že se sleva nedotkla také zeleniny nebo mléčných výrobků. „Vyšší DPH se uplatňuje na ty výrobky, které jsou předmětem luxusu. Nechápu, proč Robert Fico říká, že rohlík je luxus,“ upozorňuje opoziční poslanec Zsolt Simon (strana Most-Híd).

Sociální demokracie si chtěla být jistá, že podnikatelé skutečně zboží zlevní. Členové sdružení Jednoty důchodců proto pro vládu tajně kontrolovali, zda obchody před snížením DPH ceny potravin záměrně nezvyšovaly. Žádného hříšníka ale neodhalili.