Marný boj s čínskými padělky - firmy nevědomky platily ty, kteří sami podváděli

Nemilé překvapení čekalo mnohé západní výrobce, kteří v dobré víře investovali do čínského boje proti padělkům zboží. Mnozí totiž nevědomky platili vyšetřovatele, kteří jsou do nefér byznysu za miliardy zapleteni. Aktuální aféra se týká autodílů a elektrosoučástek u vozů Volkswagen či Rollys-Royce. Množství nebezpečných padělků v Číně přitom dál roste.

Video Události
video

Čína jako padělatelská velmoc

Čína sice vyhlásila boj proti korupci v politice, u ekonomických podvodů je ale stále krátká. Tamní vynalézavost při napodobování západního zboží je pověstná, přitom v případě autodílů je takový byznys nejen neetický, ale také nebezpečný. „Setkali jsme se s padělanými pneumatikami, olejovými filtry. Viděli jsme padělaná přední skla. A také nebezpečnější součástky jako airbagy a brzdové součástky,“ zmiňuje ředitel Koordinačního centra pro ochranu autorství Bruce Foucart.

Boj s prosperujícím obchodem zatím velké značky prohrávají. Jejich snaha navíc selhává i na nejméně očekávaných místech. V některých případech totiž západní firmy nevědomky platily vyšetřovatele, kteří sami řídili výrobu nebo prodej padělaného zboží v Číně. Jindy se zase ukázalo, že informace o zátazích na padělatele byly zfalšované.

Napodobeniny vznikají hlavně v malých rodinných firmách a v pokoutných dílnách, kde celý obchod začíná. Vyrábění levných nápodob se ale podle expertů nevyhýbá ani továrnám, kde montují originály. Výrobci jsou čím dál tím rafinovanější a čínské úřady nad nimi přivírají oči – produkce padělků totiž vytváří miliony potřebných pracovních míst.

Už před třemi lety si například americký senátní výbor stěžoval, že falešné čínské součástky obsahuje i vybavení armády USA. To prý přitom ohrožuje bezpečnost a zvyšuje národní bezpečnostní rizika, stejně jako tím narůstají výdaje Pentagonu. Z Číny tehdy pocházelo údajně více než 70 procent z odhadem milionu podezřelých komponentů.

Ve skutečnosti vznikají součástky rozebráním vyřazené elektroniky. Nově zabalené putují ke zbrojařům a od nich do arzenálu největší armády světa. Padělanou techniku nalezli vyšetřovatelé na válečných lodích, vrtulnících nebo třeba v dopravních letadlech Hercules. Cena takových komponentů je zhruba desetkrát nižší než  cena originálů.