Venezuelský parlament pod taktovkou opozice: Sesadíme prezidenta

Nový předseda venezuelského parlamentu oznámil, že protivládní poslanci během půl roku předloží návrh, jak ústavně sesadit prezidenta Nicoláse Madura. Opozice připravila vládní socialisty po šestnácti letech o většinu v parlamentu. V zemi je ale prezidentský systém a současnému vládci země končí mandát až v roce 2019.

Příznivci venezuelské opozice
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Cristian Hernandez

Nový předseda parlamentu Henry Ramos Allup oznámil priority opozice. „Jsou to obnovení autonomie v legislativní oblasti, amnestie a zákony vedoucí k usmíření národa. Během šestiměsíčního období, počínaje dneškem, chceme připravit ústavní a demokratické, mírové hlasování vedoucí ke konci současné vlády,“ prohlásil Allup.

Socialisté na protest opustili sál

Jeho projev ale socialističtí poslanci už neslyšeli. Po překřikování a zmatku budovu všichni opustili - včetně bývalého šéfa parlamentu Cabella. „Opoziční zákonodárci přísahali, že budou bránit ústavu, zákony a dodržovat právní předpisy a postupy. Ale dnes se v nově zvoleném Národním shromáždění dopustili zjevného porušení pravidel diskuse,“ konstatoval bývalý šéf parlamentu Diosdado Cabello.

Video Nový venezuelský parlament volá po pádu prezidenta
video

Nový venezuelský parlament volá po pádu prezidenta

Maduro odmítl nové složení zákonodárného sboru jako pravokřídlé a plné dinosaurů. V následujících dnech hodlá provést změny, aby mohl podle svých slov čelit válce, kterou opozice vede.

Do ulic vyšli příznivci opozice i prezidenta

Jeho příznivci vyšli během jednání parlamentu do ulic Caracasu, stejně jako odpůrci. Argentinský server Infobae uvedl, že v ulicích metropole byli v davu lehce zraněni dva reportéři. Demonstrace byly ale jinak většinou poklidné.

„Máme ústavu a ukážeme jim, že je obrněná, že si nemůžou dělat, co chtějí. Nemohou ukrást společenské úspěchy, které nám nechal náš velitel Hugo Chávez,“ podotkl jeden z demonstrantů Carlos Rojas.

Příznivci venezuelského prezidenta
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alejandro Cegarra

Nový předseda zákonodárného sboru v projevu také prohlásil, že parlament už nebude schvalovat zákony, na jejichž základě prezident mohl vládnout pomocí dekretů. Opoziční příznivci a komentátoři v televizi Globovisión hovořili o historickém dni.