Indicko-barmské pohraničí zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně

Nejméně devět mrtvých a téměř dvě stovky raněných si vyžádalo zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály, které postihlo severovýchod Indie, Bangladéš a Barmu. Epicentrum otřesů bylo podle seismologů na indicko-barmském pohraničí. Otřesy trvaly asi minutu, z místa jsou hlášeny vážné škody. Zemětřesení pocítili i obyvatelé vzdálené Kalkaty či barmské metropole Rangúnu.

Zemětřesení na indicko-barmském pohraničí
Zdroj: ČTK/AP Autor: Worshon Ngashangva

Americká geologická služba USGS zprvu umístila zemětřesení do Barmy, než upřesnila, že jde o oblast severozápadně od města Imphál, které je správním střediskem indického státu Manípur na severovýchodě země. Otřesy trvaly asi minutu a jsou hlášeny vážné škody. Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce 57 kilometrů.

Šest lidí zabily v Imphálu a jeho okolí padající trosky, oznámila tamní policie. Silný otřes vyvolal velké trhliny ve zdech budov a vedl ke zřícení části populární tržnice. V Imphálu se také zřítila nově postavená šestipodlažní budova. Bez proudu a telefonního spojení jsou v 270tisícovém Imphálu tisíce lidí.

/*json*/{"map":{"lat":24.030272167565386,"lng":94.2593050000489,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":24.958670130576788,"lng":93.8177490234375,"type":"12","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Navzdory trhlině v budově terminálu nebyl provoz na místním letišti přerušen. Otřesy probudily i obyvatele sousedních indických států. Byly cítit v Kalkatě i barmské metropoli Rangúnu. Z domů na ulice kvůli otřesům vybíhali i lidé v Bangladéši a Nepálu. V Bangladéši údajně zemětřesení zranilo 90 lidí, tři lidé podlehli v době otřesů infarktu.

Indická armáda už začala na řadě míst odklízet trosky. Obyvatelé si ale podle agentury Reuters stěžují, že práce postupují pomalu. „Vláda nám nedala žádné informace,“ kritizoval postup úřadů jeden z dobrovolníků u zříceného domu v Imphálu.

Indický premiér Naréndra Módí na svém twitterovém účtu uvedl, že se spojil s několika představiteli postižené oblasti, kteří ho o situaci podrobně informovali.